Unikátní stříbrný boskovický poklad vystaven!

Brno, 25. září 2014 - V Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea je až do začátku příštího roku k vidění unikátní výstava historických mincí. Ta představuje celou dochovanou část pokladu, který byl objeven v roce 2010 na kopci zvaném „Zlatník“, v lese mezi obcemi Boskovice a Újezd u Boskovic. Poklad byl ukryt do země ve 40. letech 17. století v souvislosti s válečnými událostmi třicetileté války, kdy byla země drancována vojsky mnoha armád.

mzm boskovicky poklad krystof turek

„Depot obsahoval stříbrné mince o celkové hmotnosti přibližně 6 kg, které byly zabaleny do tkaniny, uloženy v hliněném džbánu a uschovány na bezpečné místo pod kamenem. Nalezený poklad bohužel nezůstal v úplnosti vzhledem k tomu, že nálezce poklad neodevzdal a rozprodal. Policii České republiky se podařilo zachránit džbánek a 2 267 stříbrných mincí o hmotnosti 1.632 g, které se nyní představují veřejnosti,“ uvedla Dagmar Grossmannová, vedoucí numismatického oddělení MZM a autorka výstavy.

Dochovaná část pokladu je složena z různých typů stříbrných mincí velmi pestré provenience zahrnující množství evropských zemí. Mince rovněž pocházejí z velmi širokého časového období od 2. poloviny 14. století až po 40. léta 17. století. Jedná se především o drobné a střední mincovní nominály již od Karla IV. (1346-1378) až po mince Ferdinanda III. (1637-1657).

moravske zemske muzeum boskovicky poklad stribrne mince krystof turek

V největším počtu jsou v depotu dochovány mince salcburských arcibiskupů; významnou část tvoří mince z českých zemí a z rakouských zemí; pestrá je i směsice drobných a středních nominálů z německých zemí. Složení nálezu doplňují mince nizozemské, polské, uherské, švýcarské nebo ražba papežská. Vedle běžných ražeb, dochovaných ve velkém množství, jsou zde i mince vzácnější a u nás málo známé.

Díky svému rozchvácení se poklad stal ukázkou zničení významného historického pramene a našeho kulturního dědictví. V nálezu chybí velké stříbrné tolarové ražby, které byly součástí pokladu, ale nedochovaly se. Ve své komplexnosti by se depot stal jedním z největších moravských mincovních nálezů z období třicetileté války vůbec.

Dochovaná část pokladu se stala majetkem Moravského zemského muzea, kde je nyní poklad vystaven poprvé, v dalších letech jej návštěvníci mohou vidět v Muzeu Boskovicka a dalších muzeích Jihomoravského kraje.

Další část výstavy se zabývá mincovnictvím v období třicetileté války na Moravě tak, aby návštěvník získal ucelený přehled o tomto období. Vystaveny jsou zde ukázky mincí z první poloviny 17. století, které doplňují představu o tom, jaké mince byly v tomto období na Moravě raženy, čím se platilo a jaké byly tehdejší ceny a mzdy.

Představeny budou nejen běžné drobné krejcarové mince, ale rovněž velmi vzácné stříbrné tolarové a zlaté dukátové ražby olomouckého biskupa kardinála Františka z Dietrichsteina (1599-1636), císařů Ferdinanda II. (1619-1637) a Ferdinanda III. (1637-1657), ražené v moravských mincovnách. Tyto vzácné ražby budou vystaveny pouze v Moravském zemském muzeu. Veškeré vystavené exponáty pocházejí ze sbírek numismatického oddělení MZM.

Otevírací doba výstavy: úterý 9–15, středa až pátek 9–17, sobota a neděle 13–18 hodin

(red), foto: Kryštof Turek


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...