Brno podporuje klastr živých věd, přispěje na odborné workshopy nebo popularizační podcasty

Brno, 10. listopadu 2023 - Brněnští radní doporučili schválit neinvestiční dotaci ve prospěch klastru živých věd. Ten rozvíjí Regionální hospodářská komora Brno, která dostane 1 404 000 korun na projekt Propojujeme živé vědy – Life Sciences 4.0. Díky ní se prohloubí spolupráce univerzit, farmaceutických a biotechnologických společností i veřejné správy. Z peněz se zaplatí organizace vědecké konference, odborných workshopů i nahrávání popularizačních podcastů.

podcast veda

Projekt podporuje především platformu Life Sciences 4.0, která sdružuje významné farmaceutické a biotechnologické společnosti, univerzity a zástupce veřejné správy. Odborná platforma se podílela třeba na obsahu strategického projektu Masarykovy univerzity BioPharma Hub.

Díky podpoře města budou fungovat pracovní skupiny, jež se zabývají farmaceutickou výrobou, univerzitním výzkumem, telemedicínou, in vitro diagnostikou a výrobními či řídicími technologiemi. Dotaci pro Regionální hospodářskou komoru ve výši 1 404 000 korun ještě musí odsouhlasit Zastupitelstvo města Brna.

„Propojování univerzit s podnikateli zvyšuje konkurenceschopnost města, vytváří nová spin-off i startup řešení a láká talentovanou pracovní sílu v oborech živých věd,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Platforma Life Sciences 4.0 se tak zviditelní jakožto partner společností a univerzit, jež se věnují farmacii, biotechnologiím nebo telemedicíně.

„Dotace poputuje na širokou škálu aktivit, ať už půjde o odbornou konferenci, expertní workshopy, exkurze, nebo jiné činnosti, které pomohou rozvíjet živé vědy v Brně. Počítá se také s popularizací těchto oborů například formou odborných podcastů,“ sdělil zastupitel pro oblast strategického rozvoje Martin Příborský. Potenciál Brna v tomto odvětví navíc může ještě růst díky bohatému univerzitnímu zázemí.

Projekt spadá pod strategii #brno2050, a to konkrétně pod její vlajkový záměr Podpora podnikání v Brně. V rámci něj usiluje mimo jiné o konkurenceschopné výzkumné zázemí či zlepšování životní úrovně obyvatel Brna. Dalším průsečíkem se strategickými záměry města je snaha vytvořit z Brna středoevropské centrum vědy, výzkumu a inovací. V neposlední řadě se k prioritám řadí kvalitní a dostupné vzdělání na všech úrovních. Projekt kromě toho navazuje na Plán zdraví města Brna 2018–2030 a jeho opatření Podporování zdravotní péče s využitím prvků telemedicíny.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...