Mince a medaile jako koníček i investice

Brno, 2. dubna 2014 - V minulosti fungovaly mince jako oběživo a zároveň si tím, že byly vyrobeny z drahých kovů, uchovávaly svou hodnotu. A přestože již v dnešní době zlatými či stříbrnými penězi neplatíme, stále se dají pořídit. Více o tom, proč si lidé investiční mince či medaile pořizují, prozrazuje Lukáš Jokl z České mincovny.

mince-medaile250

Snad každý kluk v dětství sbíral staré či cizokrajné mince nebo medaile, které však byly většinou naprosto bezcenné. Odkud se po generace vlastně bere fascinace hezkými mincemi?

 
Nedávno jsem si kdesi přečetl názor, že sbírání je z velké části záliba mužů, kteří tak dělají ve vesmíru pořádek. Sběratelé mincí nejsou výjimkou, sbírají podle katalogů, specializují se na různá období, sbírají konkrétní mincovny, autory atd. Každý má ve své sbírce řád. Abych ale nekřivdil něžnému pohlaví, mezi zákazníky se najde i velké množství žen. A ta fascinace – za každou mincí se skrývá kus historie, příběh, výtvarník, který ji navrhl. Je to určitě krásná záliba.

Někteří lidé si však zlaté či stříbrné medaile a mince pořizují i v dospělosti. Dá se říci, že jsou to sběratelé, investoři nebo snad obojí?

Řekl bych, že konkrétně u mincí a medailí se tyto dva motivy překrývají. Tím, že je jejich cena dána nejen historií, limitovaným nákladem, ale i obsahem drahého kovu, zaručuje velmi slušný potenciál zhodnocení. Mince lákají investory (zlaté jsou osvobozené od DPH), ale i sběratelé, kteří je sbírají pro radost, se snaží, aby jejich sbírka měla svou hodnotu. Obecně se doporučuje mít na horší časy odloženo ve zlatě cca 10 % portfolia.

Jaký je rozdíl mezi investičními mincemi a mincemi či medailemi pamětními?

Investiční mince, jako například rakouský Philharmoniker, jsou raženy v nákladech dosahujících milionů kusů. Cena těchto mincí kolísá podle ceny zlata na burze – to mají společné se slitky.
České pamětní mince naproti tomu vycházejí v limitovaných nákladech. Pokud je dobré téma a celý náklad se vyprodá, tak tržní hodnota pamětních mincí a medailí roste daleko více, než je tomu u těch investičních.

medaile-martina sablikova
Příklad pamětní medaile z limitované edice vydané k příležitosti
vítězství Martiny Sáblíkové na olympiádě v Soči

Co znamená u mincí označení standard a proof?

Mince v kvalitě proof jsou ražené vysoce leštěnými razidly. Mají matovaný reliéf a lesklou mincovní plochu. Mince v kvalitě standard jsou celé vyvedeny v matu. Mezi sběrateli jsou v současnosti populárnější ty proofové pro svou vysokou estetickou hodnotu.

Proč je na mincích vydávaných ČNB uvedena nominální hodnota, která je mnohonásobně nižší než cena kovu v samotné minci? Mohu minci použít jako běžné oběživo?

Každá mince má svou nominální hodnotu a centrální banka, která minci vydá, garantuje její zpětný odkup za tuto hodnotu. Skutečná tržní cena je pak dána obsahem drahého kovu, tématem a vzácností. A vzhledem k nominální hodnotě opravdu lze i zlatými a stříbrnými mincemi zaplatit třeba nákup v supermarketu. Nebyl by to ale dobrý nápad, tržní hodnota těchto mincí je násobně vyšší než ta nominální.

Wiener Philhamoniker-minceWiener Philhamoniker patří mezi klasické investiční mince

V jakých částkách se pohybují ceny investičních mincí a medailí? Nejsou to částky, které si běžný smrtelník nemůže dovolit?

To je běžná obava našich zákazníků. Není to pravda, zlaté mince nakoupíte už od 2 000 Kč.

O jaké typy mincí je mezi veřejností momentálně největší zájem?

Nejdůležitější je téma a zpracování. Pokud se vydaří dobré téma a povede se výtvarná předloha, jdou mince dobře na odbyt nejen mezi našimi stálými zákazníky, ale i mezi širokou veřejností. Na konci loňského roku jsme vyprodali emisi zlatých medailí s portrétem Karla Gotta, již dva měsíce po emisi se na aukčních serverech nabízela tato medaile o 20 tisíc dráž, než byla její prodejní cena.

Na začátku letošního roku chystáme ražbu mincí na památku úspěchu našich zlatých medailistek ze Soči - Evy Samkové a Martiny Sáblíkové. Zájem o ně předčil ve všech směrech naše očekávání.

Kde investiční mince nakupovat – jak poznám seriózního obchodníka?

Například na stránkách ČNB lze najít seznam jejich smluvních prodejců. To může být určité vodítko. Prověřil bych si pak, zda obchodník, u kterého chci nakoupit, provozuje pouze e-shop nebo má i kamenné prodejny, zda má zákaznickou linku, jaké jsou jeho reference, zda nabízí zpětný odkup a zda je to dostatečně kapitálově silná firma, aby vám dokázala zajistit i zpětný odkup zlata v horizontu několika let.

Jak mohu případně v budoucnu mince či medaile nejvýhodněji prodat?

Pamětní mince nejvýhodněji prodáte ve sběratelské komunitě. Záleží na tom, o jakou minci se jedná – v jakém je stavu, jaký byl její náklad, téma atd.. To pak určuje její cenu a likviditu. Investiční mince by měl bez problému odkoupit obchodník, u kterého jste minci koupili.

Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...