Moravská vína získala v Maďarsku řadu medailí

Brno, 26. dubna 2022 – Moravská vína pokračují v medailových ziscích na prestižních mezinárodních soutěží vín zastřešených organizací VINOFED. V Maďarsku, na soutěži VinAgora, v konkurenci 941 vín z celého světa obdržela krásných 11 medailí, 6 zlatých a 5 stříbrných. Účast na soutěži finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

vina z moravy soutez madarsko

Na soutěži se nejvíce dařilo vinařstvím Davinus a Znovín Znojmo, která si shodně odvážejí 2 zlaté medaile za svá vína. Co do počtu medailí bylo nejúspěšnější vinařství Josef Dufek s jednou zlatou a hned 3 stříbrnými medailemi. Dvě medaile, po jedné zlaté a stříbrné, získalo ještě vinařství Vajbar a jedno stříbro zaznamenalo také vinařství Gotberg.

„Vzhledem k osobní účasti v porotě bych rád na soutěži vyzvedl několik věcí. Hodnotitelský systém po otevření vzorku přinutí degustátora víno takzvaně přečíst a kompletně rozebrat po senzorické stránce. Intenzita šesti aspektů vína, následný graf aromatického a chuťového profilu, označení minimálně pěti hodnot v několika skupinách vůní. Až po všech těchto splněných úkolech se na tabletu objeví známá OIV stobodová tabulka. Výrobce tak zpětně dostává širokou paletu informací o každém svém přihlášeném vzorku. V kombinaci s tím, že pro získání zlaté medaile musí víno získat 89 bodů je úspěch z této soutěže opravdu prestižní záležitostí,“ sdělil Miroslav Majer z vinařství Davinus, který se účastnil hodnocení jako porotce.

Na 23. ročníku mezinárodní soutěže vín VinAgora 2022 bylo hodnoceno 941 vín, s rekordním počtem zahraničních vín, reprezentujících 16 vinařských zemí. Mezinárodní porota, složená z expertů na víno z celého světa, zvolila 7 šampionů pro vítěze kategorie a dále udělila 9 velkých zlatých, 160 zlatých, 116 stříbrných medailí a dalších 25 zvláštních ocenění. VinAgora je jediná mezinárodní soutěž vín v Maďarsku, pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a součástí seznamu soutěží VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). Soutěž má zároveň přísnější bodové limity pro udělování medailí (velká zlatá medaile min. 93 bodů, zlatá 89, stříbrná 85). Tím se tedy soutěž řadí mezi nejprestižnější ve střední Evropě.

Zdroj a foto: vinazmoravy.cz 


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...