Moravská vína získala v Maďarsku řadu medailí

Brno, 26. dubna 2022 – Moravská vína pokračují v medailových ziscích na prestižních mezinárodních soutěží vín zastřešených organizací VINOFED. V Maďarsku, na soutěži VinAgora, v konkurenci 941 vín z celého světa obdržela krásných 11 medailí, 6 zlatých a 5 stříbrných. Účast na soutěži finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

vina z moravy soutez madarsko

Na soutěži se nejvíce dařilo vinařstvím Davinus a Znovín Znojmo, která si shodně odvážejí 2 zlaté medaile za svá vína. Co do počtu medailí bylo nejúspěšnější vinařství Josef Dufek s jednou zlatou a hned 3 stříbrnými medailemi. Dvě medaile, po jedné zlaté a stříbrné, získalo ještě vinařství Vajbar a jedno stříbro zaznamenalo také vinařství Gotberg.

„Vzhledem k osobní účasti v porotě bych rád na soutěži vyzvedl několik věcí. Hodnotitelský systém po otevření vzorku přinutí degustátora víno takzvaně přečíst a kompletně rozebrat po senzorické stránce. Intenzita šesti aspektů vína, následný graf aromatického a chuťového profilu, označení minimálně pěti hodnot v několika skupinách vůní. Až po všech těchto splněných úkolech se na tabletu objeví známá OIV stobodová tabulka. Výrobce tak zpětně dostává širokou paletu informací o každém svém přihlášeném vzorku. V kombinaci s tím, že pro získání zlaté medaile musí víno získat 89 bodů je úspěch z této soutěže opravdu prestižní záležitostí,“ sdělil Miroslav Majer z vinařství Davinus, který se účastnil hodnocení jako porotce.

Na 23. ročníku mezinárodní soutěže vín VinAgora 2022 bylo hodnoceno 941 vín, s rekordním počtem zahraničních vín, reprezentujících 16 vinařských zemí. Mezinárodní porota, složená z expertů na víno z celého světa, zvolila 7 šampionů pro vítěze kategorie a dále udělila 9 velkých zlatých, 160 zlatých, 116 stříbrných medailí a dalších 25 zvláštních ocenění. VinAgora je jediná mezinárodní soutěž vín v Maďarsku, pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno) a součástí seznamu soutěží VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). Soutěž má zároveň přísnější bodové limity pro udělování medailí (velká zlatá medaile min. 93 bodů, zlatá 89, stříbrná 85). Tím se tedy soutěž řadí mezi nejprestižnější ve střední Evropě.

Zdroj a foto: vinazmoravy.cz 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...