Rok 2021 přinesl moravským a českým vínům ve světě skoro tisíc medailí

Brno, 18. ledna 2022 - O moravských a českých vínech bylo v roce 2021 na mezinárodních soutěžích opět hodně slyšet. Ačkoliv na uplynulý soutěžní rok dopadla tíha pandemie snad ještě více než na ten předchozí a řada soutěží se vůbec nekonala, nebo byly velmi omezeny, získali naši vinaři v mezinárodní konkurenci úctyhodných 978 medailí. Opět se tak potvrdila vysoká kvalita a stále rostoucí obliba i za hranicemi naší republiky. Účast na soutěžích dlouhodobě finančně podporuje Vinařský fond.

ceska vina vina z moravy vina z cech

Mezi oceněními se objevily nejen zlaté (359), stříbrné (467) a bronzové (100) medaile, ale také neuvěřitelných 30 velkých zlatých a 9 platinových medailí. Medailové zisky pak korunovalo 13 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality, která buď celkově nebo ve svých kategoriích nenašla konkurenta.

„Je to déle než 15 let, kdy jsme pod heslem Velká vína z malé země představovali skvělá vína z Moravy a Čech občanům České republiky. Bez jakékoli falešné skromnosti mohu říci, že bychom dnes po takovýchto úspěších mohli směle tento slogan použít pro propagaci našich vín ve světě,“ komentoval další úspěšný rok Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu a dodal: „moravská a česká vína jsou výjimečná a světová a přispívají k dobrému jménu České republiky. Na rozdíl od úspěchů našich sportovců, počítačových či strojírenských vývojářů ale o našich výsledcích nemusíme jen mluvit a ukazovat je na obrázcích. Můžeme je kdykoli nalít k ochutnání, sami sobě i svým zahraničním přátelům. Všem vinařům za takovou reprezentaci děkuji.“

Nejprestižnější soutěže světa jsou pořádány pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). Zejména na účast na těchto nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, ale i na řadu dalších, dlouhodobě přispívá Vinařský fond. Vedle příspěvku na startovné hradí také náklady na dopravu soutěžních vzorků po celém světě. Účast moravských a českých vín pak organizačně zajištuje Národní vinařské centrum, část soutěží také redakce časopisu SOMMELIER.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...