Realitní trh v Brně

Brno, 25. dubna 2014 - Jaká je aktuální situace a trendy na trhu s nemovitostmi v Brně? Kanceláři je dostatek, téměř dvacet procent z nich je neobsazených. Poptávka je především po pronájmu, investoři preferují dobře dostupné a nadstandardně vybavené prostory. Trhem s bydlením hýbou rekordně nízké úrokové sazby hypoték, a největší zájem je o byty 2+kk s padesátimetrovou rozlohou.

reality v brne250

Podle posledních údajů Regional Research Fora ve druhé polovině roku 2013 dosáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Brně 428 800 metrů čtverečních. Z toho bylo ke konci druhého pololetí loňského roku evidováno 82 000 m2 volných prostor. Míra neobsazenosti dosáhla 19,1 %, což je nárůst o 2,3 % oproti polovině roku 2013.

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla 19 300 m2. Mezi významné nájemní transakce tohoto období patřily renegociace AT&T v Campus Sience Park (4 000 m2), předpronájem RedHat v Technologickém parku Brno B (3 800 m2) a nový nájem Acision ve Spielberk Office Centre (3 000m2). Nejvýznamnějším dokončeným projektem se stala budova Titanium I (10 535 m2), dalších 64 000 m2 nových kancelářských prostor je ve výstavbě a jejich dokončení se očekává v roce 2014. Nejvyšší dosažitelné měsíční nájemné v Brně zůstalo na úrovni 13,5 EUR/m2.
„V porovnání se zahraničím nebo s více etablovanými trhy je v Brně ještě stále velký potenciál pro budoucí výstavbu nových kancelářských prostor. Jedním z předpokladů je skutečnost, že Brno je svou polohou, nabídkou kvalifikované pracovní síly a státní podporou v oblasti investic velice zajímavé město pro zahraniční investory," říká Jakub Holec z realitně-konzultantské společnosti 108 AGENCY.

A podle čeho se při volbě zejména rozhodují potenciální nájemci či kupci? „Může to být efektivita a dispozice nájemních prostor, dopravní dostupnost pro zákazníky a zaměstnance, služby, a v neposlední řadě i výše nájemného a provozních nákladů. V moderních budovách je často i velká úspora nákladů na celkový provoz," dodává Holec.

reality v brne468

Rekordně nízké sazby hypoték

Úrokové sazby hypoték jsou stále na svém dně. Zpráva, které v půlce loňského roku potěšila zájemce o koupi nemovitosti, má podle odborníků platit i letos. V lednu se průměrné sazby hypoték držely těsně nad 3 %. Většina bank navíc chystá tradiční akční nabídky, proto je podle odborníků dobrý čas pro koupi nemovitosti.

„Úrokové sazby hypoték se v letošním roce budou držet v rozpětí 3–3,2 %. Všechny ekonomické ukazatele nasvědčují tomu, že k výraznému zvýšení do konce roku nedojde. V lednu nabízela většina bank úrok těsně na 3 %. Na rekord z loňského července, kdy sazby spadly na 2,95 %, se už banky nejspíš nedostanou, i tak je ale úroková sazba pro klienty velmi výhodná. Zvlášť pokud situaci srovnáme s rokem 2008, kdy byly úroky téměř o tři procentní body vyšší," říká Sylva Herichová, hypoteční specialistka finančně poradenské společnosti DataLife s.r.o.

Koupi nemovitosti nahrávají i jejich klesající ceny. Podle realitního serveru www.realitycechy.cz jsou nyní výhodné zejména byty o velikosti 1+1 a 3+1. Mírně se navýšila pouze cena u bytů velikosti 2+1. „Hypotéky se tak stávají stále dostupnější a pořídit si vlastní nemovitost financovanou hypotékou využívá stále větší množství klientů. Už druhým rokem platí, že skoro všude v ČR je výnos z nájmu vyšší než cena samotného dluhu. Proto se stále častěji pomocí hypotečního úvěru financují také nemovitosti určené k pronájmu," dodává Herichová.

Podle Realitní společnosti České spořitelny prodeje na realitním trhu rezidenčních nemovitostí zaznamenávají nárůst, oživení však není plošné po celé České republice. Největší zájem RSČS eviduje o byty 2+kk o velikosti okolo 50 m2.

„Na trhu rezidenčních nemovitostí registrujeme jisté oživení. Cítíme pozitivní posun v nárůstu našich realitních obchodů v oblasti secondhandu i nových bytů. Zájem o pronájmy rostl letos více a plošněji než zájem o koupi bytu. Celorepublikově bych si troufl říci, že průměrná výše nájemného se nyní drží minimálně na stejné cenové hladině jako v průběhu roku a dokonce mírně roste," říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

A jaký bude realitní trh v roce 2014? „Chování zákazníka bude ovlivňovat stále více faktorů – prohlubující se rozdílnost cen v jednotlivých regionech, pokračující migrace do oblastí s lepší možností výdělku, avizované změny v oblasti DPH u pozemků pod novostavbami, síla koruny a v neposlední řadě též změny občanského zákoníku. Z hlediska vývoje realitního trhu v roce 2014 zůstávám optimistou," uzavírá Němeček.

I pro nekomerční nemovitosti v Brně naleznete množství realitních kanceláří, které nabízí prodej domů a bytů. Podívejte se, které jsou vám nejblíž.

(tof)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN