Realitní trh v Brně

Brno, 25. dubna 2014 - Jaká je aktuální situace a trendy na trhu s nemovitostmi v Brně? Kanceláři je dostatek, téměř dvacet procent z nich je neobsazených. Poptávka je především po pronájmu, investoři preferují dobře dostupné a nadstandardně vybavené prostory. Trhem s bydlením hýbou rekordně nízké úrokové sazby hypoték, a největší zájem je o byty 2+kk s padesátimetrovou rozlohou.

reality v brne250

Podle posledních údajů Regional Research Fora ve druhé polovině roku 2013 dosáhla celková výměra moderních kancelářských ploch v Brně 428 800 metrů čtverečních. Z toho bylo ke konci druhého pololetí loňského roku evidováno 82 000 m2 volných prostor. Míra neobsazenosti dosáhla 19,1 %, což je nárůst o 2,3 % oproti polovině roku 2013.

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla 19 300 m2. Mezi významné nájemní transakce tohoto období patřily renegociace AT&T v Campus Sience Park (4 000 m2), předpronájem RedHat v Technologickém parku Brno B (3 800 m2) a nový nájem Acision ve Spielberk Office Centre (3 000m2). Nejvýznamnějším dokončeným projektem se stala budova Titanium I (10 535 m2), dalších 64 000 m2 nových kancelářských prostor je ve výstavbě a jejich dokončení se očekává v roce 2014. Nejvyšší dosažitelné měsíční nájemné v Brně zůstalo na úrovni 13,5 EUR/m2.
„V porovnání se zahraničím nebo s více etablovanými trhy je v Brně ještě stále velký potenciál pro budoucí výstavbu nových kancelářských prostor. Jedním z předpokladů je skutečnost, že Brno je svou polohou, nabídkou kvalifikované pracovní síly a státní podporou v oblasti investic velice zajímavé město pro zahraniční investory," říká Jakub Holec z realitně-konzultantské společnosti 108 AGENCY.

A podle čeho se při volbě zejména rozhodují potenciální nájemci či kupci? „Může to být efektivita a dispozice nájemních prostor, dopravní dostupnost pro zákazníky a zaměstnance, služby, a v neposlední řadě i výše nájemného a provozních nákladů. V moderních budovách je často i velká úspora nákladů na celkový provoz," dodává Holec.

reality v brne468

Rekordně nízké sazby hypoték

Úrokové sazby hypoték jsou stále na svém dně. Zpráva, které v půlce loňského roku potěšila zájemce o koupi nemovitosti, má podle odborníků platit i letos. V lednu se průměrné sazby hypoték držely těsně nad 3 %. Většina bank navíc chystá tradiční akční nabídky, proto je podle odborníků dobrý čas pro koupi nemovitosti.

„Úrokové sazby hypoték se v letošním roce budou držet v rozpětí 3–3,2 %. Všechny ekonomické ukazatele nasvědčují tomu, že k výraznému zvýšení do konce roku nedojde. V lednu nabízela většina bank úrok těsně na 3 %. Na rekord z loňského července, kdy sazby spadly na 2,95 %, se už banky nejspíš nedostanou, i tak je ale úroková sazba pro klienty velmi výhodná. Zvlášť pokud situaci srovnáme s rokem 2008, kdy byly úroky téměř o tři procentní body vyšší," říká Sylva Herichová, hypoteční specialistka finančně poradenské společnosti DataLife s.r.o.

Koupi nemovitosti nahrávají i jejich klesající ceny. Podle realitního serveru www.realitycechy.cz jsou nyní výhodné zejména byty o velikosti 1+1 a 3+1. Mírně se navýšila pouze cena u bytů velikosti 2+1. „Hypotéky se tak stávají stále dostupnější a pořídit si vlastní nemovitost financovanou hypotékou využívá stále větší množství klientů. Už druhým rokem platí, že skoro všude v ČR je výnos z nájmu vyšší než cena samotného dluhu. Proto se stále častěji pomocí hypotečního úvěru financují také nemovitosti určené k pronájmu," dodává Herichová.

Podle Realitní společnosti České spořitelny prodeje na realitním trhu rezidenčních nemovitostí zaznamenávají nárůst, oživení však není plošné po celé České republice. Největší zájem RSČS eviduje o byty 2+kk o velikosti okolo 50 m2.

„Na trhu rezidenčních nemovitostí registrujeme jisté oživení. Cítíme pozitivní posun v nárůstu našich realitních obchodů v oblasti secondhandu i nových bytů. Zájem o pronájmy rostl letos více a plošněji než zájem o koupi bytu. Celorepublikově bych si troufl říci, že průměrná výše nájemného se nyní drží minimálně na stejné cenové hladině jako v průběhu roku a dokonce mírně roste," říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

A jaký bude realitní trh v roce 2014? „Chování zákazníka bude ovlivňovat stále více faktorů – prohlubující se rozdílnost cen v jednotlivých regionech, pokračující migrace do oblastí s lepší možností výdělku, avizované změny v oblasti DPH u pozemků pod novostavbami, síla koruny a v neposlední řadě též změny občanského zákoníku. Z hlediska vývoje realitního trhu v roce 2014 zůstávám optimistou," uzavírá Němeček.

I pro nekomerční nemovitosti v Brně naleznete množství realitních kanceláří, které nabízí prodej domů a bytů. Podívejte se, které jsou vám nejblíž.

(tof)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...