MSV: Expozice VUT návštěvníky táhne

Brno, 5. října 2011 (MEDIAFAX) - Velký zájem návštěvníků strojírenského veletrhu (MSV) na brněnském výstavišti budí elektromobil VUT Super EL II a robot Orpheus, expozici VUT v Brně vidělo už několik tisíc lidí. Ve středu o tom informovala mluvčí školy Jitka Vanýsková.

orpheusVUT250

"Exponáty v našem stánku si už prohlédlo několik tisíc návštěvníků, studenti někdy ani nestačí odpovídat na množství dotazů. Největší zájem jednoznačně budí elektromobil VUT Super EL II a robot Orpheus, další exponáty však také nejsou v pozadí," sdělila Vanýsková.

Elektromobil VUT Super EL II je homologované vozidlo na platformě Škoda Superb II, na jehož přestavbě se podíleli studenti a doktorandi VUT v Brně. Je to vozidlo, které se zúčastnilo mezinárodního závodu elektromobilů Wawe 2011 - 3 000 km po Evropě z Paříže do Prahy. Maximální trvale udržitelná rychlost elektromobilu se pohybuje okolo 160km/h s dojezdem 220 km. V současné době připravují studenti rychlou nabíječku 49kW, která bude schopná nabít vozidlo z 10 procent na 90 procent kapacity za 30 minut.

Robota Orpheus představuje Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií a vystavovatelé ho předvádějí přímo v akci. Orpheus-AC je využitelný zejména při chemickém průzkumu. Jeho vylepšená verze Orpheus-Explorer pak přichází zejména s vyšší rychlostí pohybu a lepším vybavením.

Dalším vystaveným robotem je stroj pojmenovaný Scorpio. Jeho přednosti lze využít především ve vnitřních prostorech, kde je schopný překonat díky housenkovým pásům i takové překážky, jako je schodiště.

Vystavované studentské vozidlo mezinárodní kategorie Formule Student (nejprestižnější celosvětová soutěž studentů v oblasti automobilového průmyslu) zase sestrojili studenti závěrečného ročníku navazujícího magisterského studia Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Na projektu se podíleli také studenti Fakulty podnikatelské a Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

Studentským počinem je také vystavovaný rentgenový a CT přístroj Sciox. Jeho autorem je Tomáš Svoboda, nynější student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. S přístrojem zvítězil v soutěži České hlavičky 2010 v oblasti „Řešení pro budoucnost“. Přístroj je přenosný a lze s ním pořizovat klasické rentgenové a CT snímky v digitální podobě, což zjednodušuje jejich úpravu a ukládání. Díky odstínění není potřeba používat bezpečnostní prostředky. Exponát se může pochlubit i dalšími oceněními, jako je první místo v soutěži Technology Cup 2011, úspěchem je čtvrté místo v soutěži Intel Isef 2011 v Los Angeles v USA.

V pořadí 53. Mezinárodní strojírenský veletrh se v Brně koná od 3. do 7. října 2011. Na akci vystavuje přibližně 1600 firem, jen za první dva dny veletrhu přišlo na výstaviště zhruba 25 000 návštěvníků. V roce 2010 přijelo na brněnské výstaviště vystavovat 1457 firem, jejich expozice zabraly plochu o rozloze přes 42 tisíc metrů čtverečních. Na výstaviště si tehdy našlo cestu více než 71 tisíc návštěvníků.

Libor Popela; foto: robot Orpheus, zdroj: vutbr.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  7  8
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF