Prostor před Bílým domem ožije díky grantu Bloomberg Philanthropies

Brno, 25. dubna 2023 – Město Brno se zapojilo do projektu na oživení prostoru před Bílým domem velkoplošnou malbou v rámci iniciativy Asphalt Art. Realizaci projektu zaštiťuje Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA ve spolupráci s TIC BRNO.

navrh bily dum zerotinovo namesti

Vítězným návrhem je koncept Patrika Antzaka a Jakuba Jahna nazvaný Vidím plno dobrých lidí. Za pomocí participace studentů VUT vznikne dílo s tematikou geometrických barevných ornamentů a lidských figur. Financování projektu je zajištěno grantem Bloomberg Philanthropies ve výši 500 000 Kč, z kterého je hrazena organizace, příprava soutěže a realizace samotného uměleckého díla. Dále se na projektu podílí Městská část Brno-střed, která zajistí zahradní úpravy před Bílým domem.

„Porota ocenila volnou kompozici malby pojatou jako otevřenou soustavu elementů, kterou je podle aktuální situace možné rozpracovávat a rozšiřovat dále do prostoru,“ uvedla k vítěznému návrhu Yvette Vašourková z CCEA.

Na začátku dubna proběhlo jednání poroty posuzující projekty participativního uměleckého díla formou malby v předpolí Bílého domu. V porotě také zasedl jako představitel města a expertní člen na participaci radní města Brna Filip Chvátal (KDU-ČSL).

„Na jednání nám byly představeny různé formy uměleckých maleb ve veřejné prostoru a musím říct, že zvolené místo je k realizaci zvoleného díla přímo určené. V tomto ohledu malba nebude narušovat dopravní značení na vozovce. Realizace projektu bude probíhat na konci května. Z projektu jsem nadšený, místo barevně ožije a zároveň dojde k větší bezpečnosti chodců,“ doplnil informace o projektu radní Chvátal.

Na zhotovení malby v porotě vybrali inovativní nátěr od firmy FN-NANO. Ta dodá projektu ekologický aspekt.

„Zcela zásadním, i když na první pohled neviditelným, aspektem malby je spolupráce s českou firmou FN-NANO. Ta se zabývá výrobou environmentální nanotechnologie pro čištění vzduchu. Přímo na malbu tak využijeme nátěr, který pomocí fotokatalýzy zajišťuje aktivní čištění vzduchu. Jen pro orientaci, výrobce uvádí, že 100 m2 tohoto nátěru odstraní za rok z ovzduší desítky kilogramů skleníkových plynů a prachových jedovatých a karcinogenních částic. Tím dojde ke kompenzaci negativních dopadů frekventovaných cest,“ uzavřel radní Chvátal.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...