Čistá voda je v Brněnské přehradě zabezpečena až do roku 2027

Brno, 16. února 2023 - Čistá Brněnská přehrada leží na srdci městu, kraji i Povodí Moravy. Letošním rokem začíná již IV. etapa projektu na udržování dobré kvality vody v nádrži. O dotaci na nadcházející roky rozhodnou zastupitelé, jimž brněnští radní doporučili schválit financování projektu.

brnenska prehrada

Začátek čištění Brněnské přehrady je spojen s rokem 2010, kdy probíhal projekt Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži poprvé. „Od letošního roku začne již IV. etapa, která zajistí nejen udržování vysoké kvality vody v přehradě, ale také se během jejího trvání – mezi roky 2023 a 2027 – bude pracovat na rozšíření a intenzifikaci aktuálního čistícího systému. Budeme se soustředit na výměnu stávajících aeračních, tedy provzdušňovacích, věží na destratifikační (míchací), které efektivněji zabraňují množení sinic. Díky mísení teplé vody z povrchu přehrady se studenou se ke dnu dostane více kyslíku, a tím se sinicím zhorší podmínky pro přežití v sedimentu,“ uvedl náměstek pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý.

Nově se přesune jedna z míchacích věží do Rakovecké zátoky a v této lokalitě také přibude ještě jedno toto zařízení. Pokračovat se bude v systému srážení fosforu, který je základní potravou pro sinice, na přítoku do přehrady. S touto činností je spojena průběžná údržba systému, uvádění mimo provoz na zimní období a jarní zprovoznění a další.

Předpokládané celkové náklady IV. etapy projektu činí 104 milionů korun. Dle uzavřené dohody o spolupráci má požadovaná dotace Brna hodnotu 52 milionů korun. Druhou polovinu hradí Jihomoravský kraj.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...