Zahrady environmentálního centra Lipka se dočkají rozšíření

Brno, 14. října 2022 - Dotaci na pět projektů, které mají za cíl zkvalitnit a rozšířit přírodní zahrady v okolí pracovišť školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka, schválili jihomoravští radní. Brněnské centrum Lipka se zaměřuje se na rozvoj environmentálního vzdělávání pro děti všech věkových kategorií a prohlubování jejich vztahu v přírodě.

kvetiny detail

Rozšíření přírodních zahrad zahrnuje následující projekty:

  • Vytvoření výukových modelových biotopových stanovišť v okolí pracoviště Rychta.
  • Zlepšení zázemí pracoviště: chodníky, kvalitní mobiliář, stínící plachty a prostor na ukládání výukových pomůcek.
  • Vybudování podzemní nádrže na dešťovou vodu k zalévání v zahradě a dopouštění jezírka. V zahradě má přibýt i kompostovací toaleta.
  • Doplnění vybavení a pomůcek o větší didaktické prvky pro mimoškolní vzdělávání, zejména pak v oblasti zaměřené na předcházení a adaptaci na klimatickou změnu a na přírodovědné či neintenzivní pěstitelství.
  • Pořízení chybějících prvků v ukázkové přírodní zahradě pracoviště Rozmarýnek a opravy stávajících prvků.

Projekty za 2,4 milionu korun se mají realizovat v roce 2025. „Rozvoj vzdělání v environmentálních tématech patří mezi dlouhodobé priority Jihomoravského kraje. Mám upřímnou radost z rozšíření mobiliáře i rozšíření zahrad v Rozmarýnku. Centrum Lipka slouží všem žákům a studentům Jihomoravského kraje jako výukové centrum a ukázka přírodního bohatství naší krajiny,” dodal náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Peníze byly schváleny na základě programu rozvoje environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) a dlouhodobého plánu Jihomoravského kraje v oblasti životního prostředí.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...