Římské náměstí zdobí nová socha Levitace

Brno, 26. září 2022 – Veřejný prostor v centru Brna zdobí další umělecké dílo. Je to socha Levitace a vytvořil ji sochař Michal Gabriel. Sochu na náměstí umístila městská část Brno-střed společně se svou příspěvkovou organizací Kávéeskou.

socha levitace brno

Socha Levitace Michala Gabriela je vyrobena z nerezové oceli a instalována je na vysokém pylonu ze stejného materiálu. Celková výška objektu je více než čtyři metry. Vznikla pomocí 3D technologie a modelování. Jde o postavu dívky pohlížející do nebe, která je vetknuta do lamelového sloupu. Socha vložená do lamel je při obcházení objektu vidět vždy pod určitým úhlem a vyžaduje aktivní zapojení pozorovatele.

„Sochu Levitace budeme mít pro Římské náměstí zapůjčenu na rok. Touto sochou na Římském náměstí otevíráme další veřejnou Galerii Římák, kde se budou v určitém intervalu střídat sochaři tak, jako to už několik let funguje na Šilingrově náměstí v Galerii Šilingrák,“ doplnil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Socha vznikla díky podpoře Ing. Rudolfa Kaspera, který je jedním z předních východočeských mecenášů umění. První prezentace Levitace proběhla v Galerii plastik v roce 2016 a byla umístěna na náměstí v Hořicích.

22 09 levitace 3

„V poslední době se tvorba Michala Gabriela čím dál tím více soustřeďuje na hledání nových cest vzniku díla pomocí digitálních technologií. Takovým příkladem je i socha vyrobená z nerezových lamel nazvaná Levitace. Právě pro ni byly určující ony nové technické prostředky užívané v prostorové tvorbě takřka ve všech částech procesu vzniku. Ve sloupu tvořeném z rastru lamel se tak objevuje až do vykreslení s fotografickou přesností ženská postava, která se postupně při pohledu z jiného úhlu ztrácí a viditelný zůstává pouze sloup. Navzdory vysoké reálné hmotnosti dané vlastnostmi použitého materiálu, působí figura schovaná uvnitř sloupu odlehčeně, efemérně, takřka jako hologram,“ popsala dílo Mgr. Lucie Pangrácová, kurátorka a ředitelka Galerie města Trutnova.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...