Brno a VUT budou spolupracovat na rozvoji elektromobility

Brno, 17. června 2022 - Ještě úžeji spolupracovat na rychlejším rozvoji elektromobility a na vytváření vhodných podmínek pro její využití širokou veřejností budou statutární město Brno a Vysoké učení technické v Brně. Svůj zájem stvrdili na Červeném mlýně Tepláren Brno podpisem memoranda primátorka Brna Markéta Vaňková a rektor VUT Ladislav Janíček. Memorandum počítá rovněž s příležitostí pro studenty, kteří se tématům elektromobility mohou věnovat ve svých bakalářských a diplomových pracích nebo se budou moci zapojovat do trainee programu společnosti Teplárny Brno, která je garantem rozvoje elektromobility pro město.

elektromobilita

„Odborníci z brněnského Vysokého učení technického jsou pro nás nepostradatelnými partnery při zavádění inovací a jejich zkušeností využíváme samozřejmě také v oblasti dopravy,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková. Mezi benefity elektromobility patří především snížení emisí CO2, respektive skleníkových plynů, i dalších lokálních škodlivin spojených s klasickou dopravou. „Už v tuto chvíli je Brno v tuzemsku výjimečné svým projektem rezidentního nabíjení. Dostupná síť nabíjecích stanic, které Teplárny Brno budují hlavně na pozemcích města v obytné zástavbě, dá šanci pořídit si elektromobil také těm, kteří nemají možnost si ho dobíjet například doma nebo ve firmě,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

„Vysoké učení technické v Brně považuje elektromobilitu za výzvu pro budoucnost. Už nyní se na univerzitě zaměřujeme na výzkum v oblasti technologií nabíjecích stanic či třeba lithium-sirných baterií, které by mohly mít až pětinásobnou kapacitu oproti současným akumulátorům, a umožnily by tak vyšší dojezdovou vzdálenost. Tématem elektromobility se zabývá několik našich fakult i výzkumné centrum CEITEC VUT. Společně hledáme technologická řešení, která umožní rychlejší a širší využití výhod elektromobility. Podporujeme iniciativu města vybudovat v Brně síť nabíjecích stanic, která umožní ověřit a optimalizovat funkční vlastnosti, kapacity a dostupnost těchto stanic v reálném městském prostředí,“ říká rektor Vysokého učení technického v Brně Ladislav Janíček.

Slavnostní podepsání memoranda se stalo symbolickým doplněním programu konference E-mobilita a zelené inovace pro Brno, kterou pořádaly Teplárny Brno především pro zástupce magistrátu, úřadů městských částí i firem. „Do této chvíle jsme vybudovali již 26 nabíjecích stanic pro elektromobily a do konce léta zvýšíme jejich počet na dvojnásobek,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. Na jaře přibyly nové stanice na Makovského náměstí, Svážné nebo Novoměstské, v nejbližší době se otevřou další nabíječky na Křídlovické, u OC Javor v Bystrci, na Brněnské přehradě, k dispozici bude rovněž v Domini parku. „Už od prázdnin také začneme u již fungujících nabíječek se značením parkovacích míst nově vznikající zóny E vyhrazené pro elektromobily,“ upřesnila primátorka Markéta Vaňková. I to bylo tématem dnešní konference.

TB budují nabíjecí stanice také pro své městské partnery, jako jsou Brněnské komunikace (letos v létě 4 nabíjecí stanice) nebo Technologický park Brno (již hotové 2 nabíjecí stanice). Dvě stanice vybudují v létě také pro Fakultní nemocnici u svaté Anny a jednu ve Vojenské nemocnici Brno. „S Technickými sítěmi Brno pak zprovozníme rovněž první brněnskou nabíjecí stanici na stožáru veřejného osvětlení,“ doplnil vedoucí odboru elektromobility Tepláren Brno Tom Kratochvíl.

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...