Rodný dům vozíčkářky se promění v chráněné bydlení

Brno, 5. května 2021 – Je zcela odkázána na invalidní vozík a pomoc druhých, přesto chce žít aktivně a podle svého. Díky neziskové organizaci Domov pro mne bude mít šanci. Rodný dům těžce postižené Marie B. se během dvou let promění v chráněné bydlení. Samostatnou domácnost i potřebnou péči osobních asistentů nabídne celkem pěti klientům. Projekt s rozpočtem 18 milionů podpořila Evropská unie, tři miliony ale musí organizace sehnat vlastními silami.

vozickarka vozik

Pomoci osobám s handicapem se v brněnské organizaci Domov pro mne, z.s. věnují už 16 let. Rekonstrukce starého domu v Brně – Černovicích na chráněné bydlení je pro ni ale životním projektem. Realizovat ho může díky podpoře Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Evropské unie. „Náklady projektu se rovnají ročnímu rozpočtu celé organizace, jde proto opravdu o velkou věc. Jsme ale rádi, že umožníme nejen Marušce splnit velký sen o samostatném a svobodném životě,“ komentuje Jarmila Vokálová, výkonná ředitelka Domova pro mne.

Úvodní fázi nezbytného papírování má Domov pro mne za sebou. Po úspěšném odkupu domu bude následovat výběr vhodné stavební firmy, první bourací práce by měly odstartovat na podzim. Změn bude v třípatrovém řadovém domě nutné udělat opravdu hodně. „Z domu plného schodů musíme udělat zcela bezbariérové bydlení. V přízemí zvedneme podlahy a ze staré dílny vytvoříme nájezd na venkovní terasu. Nezbytností bude samozřejmě instalace výtahu,“ popisuje architektka projektu Veronika Jilčíková. Výsledkem budou tři samostatné domácnosti doplněné o zázemí pro asistenty. Bytové jednotky v prvním a druhém patře nabídnou vždy dva soukromé pokoje pro klienty a společnou kuchyň s koupelnou. Pokoj v podkroví, ve kterém si jako malá hrála, má rezervovaný právě iniciátorka nápadu Marie.

Chráněné bydlení je pro osoby s tělesným postižením často jedinou šancí na samostatný život. Kombinuje totiž možnost soukromí a svobody v rozhodování a zajištění finančně dostupné péče. „Odstěhovat se do vlastního bytu je pro dospělé klienty s vysokou potřebou dopomoci většinou nereálné. Jsou tak často odkázáni na péči stárnoucích rodičů nebo odcházejí do ústavních zařízení. V chráněném bydlení jim zajistíme potřebnou péči osobních asistentů ve dne i během noci, o náklady na domácnost se rozdělí,“ vysvětluje Jarmila Vokálová a dodává, že Domov pro mne má s fungováním chráněného bydlení pozitivní zkušenosti. V Brně – Bohunicích provozuje dva bezbariérové byty pro čtyři klienty.

Přesto, že je po chráněném bydlení dlouhodobě vysoká poptávka, počet zařízení je napříč republikou velmi malý. Například z 28 registrovaných služeb v Jihomoravském kraji jsou pro tělesně postižené určeny pouze tři. „Úraz nebo nemoc obrátí život naruby bez varování. Je proto potřeba vytvořit takové podmínky, aby i lidé s těžkým tělesným postižením mohli žít běžně doma. Jsou to lidé, kteří chtějí žít aktivně, podle svého, ne mít určenou večerku, jídelníček a denní program. Rádi bychom naším projektem na nedostatek podobných služeb upozornili a také ukázali, že lze najít řešení,“ uzavírá Lenka Romportlová, koordinátorka pro spolupráci a PR Domova pro mne. S příběhem Marušky i celého projektu se lidé mohou seznámit na samostatném webu cihlukcihle.cz. Ve stejnojmenné sbírkové kampani pak mohou pomoci vybrat potřebné tři miliony korun.


Související články: