Bytový fond Brna se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Brno, 5. dubna 2023 - Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

vozicek vozickar

„Potřeba sociálního i bezbariérového bydlení převyšuje možnosti, které nynější městský bytový fond má. V pořadníku na bezbariérový byt je aktuálně zhruba 100 osob, na sociální byt jich čeká přes 1100. Každý další byt, který se do nabídky dostane, tak nepředstavuje jen čtyři stěny a střechu nad hlavou, ale konečně po všech stránkách vyhovující domov a pro mnohé doslova začátek nové životní etapy,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Bytový dům Křenová 151/47 byl původně dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou, půdorysně přibližně ve tvaru L. V části přiléhající k ulici Křenová se nacházely dvě komerční jednotky a jedna bytová jednotka 4 + 1, ve dvorním traktu pak byly další čtyři jednotky se společnou pavlačí. Pro dům ve velmi špatném až havarijním stavu byla v roce 2017 zpracována projektová dokumentace a v červenci 2021 byla zahájena jeho celková rekonstrukce, která zahrnovala i nástavbu dvou podlaží v uliční části.

„Tím se dům optimálně výškově přiblížil okolní zástavbě. Za zmínku stojí, že střecha je připravena na osazení fotovoltaických panelů, které budou napojeny na společnou spotřebu elektrické energie. Uvnitř domu je nyní dvanáct jedno- a dvoupokojových jednotek a zůstaly zachovány i dva komerční prostory v přízemí, které následně Odbor správy majetku nabídne k pronájmu. Samotné byty budou obsazovat lidé zapsaní v pořadníku, očekáváme, že nastěhovat by se mohli v průběhu května,“ doplnila náměstkyně pro bydlení Karin Podivinská.

Z uvedených dvanácti bytů je osm upraveno bezbariérově a čtyři budou pronajímány s komplexní sociální podporou. Rekonstrukce těchto sociálních bytů byla hrazena z dotace IROP (3 823 200 Kč). Celkové náklady na projekt činily 35,7 milionu korun.

Výše nájemného u bezbariérových bytů v tomto domě byla pro tento rok stanovena na 96,41 Kč/m2/měsíc, u sociálních pak na 65,92 Kč/m2/měsíc. Výše nájemného se každoročně upravuje o inflaci, ale v letošním roce zastupitelé rozhodli inflační doložku neuplatňovat.

Město v roce 2022 disponovalo 268 byty s komplexní sociální podporou a 356 bezbariérovými byty.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...