Brno bude mít 40MW solární elektrárnu na střechách stovky domů

Brno, 5. února 2021 – Brno v tomto roce výrazně pokročí v instalaci solárních panelů na střechy budov ve městě. Solární elektrárna má vzniknout na střeše více než stovky brněnských budov. Oznámili to 1. náměstek primátorky Petr Hladík a Filip Leder, předseda představenstva městské firmy SAKO Brno, která bude mít rozvoj fotovoltaického systému na starosti.

solarni panely strecha

„Střechy budov považujeme za optimální místo pro instalaci solárních panelů. V tento moment máme vytipováno přes 100 budov o rozloze 120 tisíc m2, což odpovídá rozloze patnácti fotbalových hřišť. Už v loňském roce jsme ve spolupráci s vědeckým institutem Czech Globe a odborníky z VUT vytvořili interaktivní mapu osvitu, díky které dokážeme vyhodnotit, jaké střechy jsou pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů nejvhodnější. Našim cílem je vytvořit virtuální elektrárnu, do níž bude moci dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan. Chceme zde nastavit takové výkupní ceny, aby se lidem a firmám opravdu vyplatilo investovat do fotovoltaických a fototermických technologií,“ zdůrazňuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Fotovoltaické panely budou prioritně umístěny na budovách vlastněných městem, budovách svěřených městským částem nebo budovách městských firem. V dalším průběhu budou využity brownfieldy a vhodné soukromé subjekty, například střechy panelových domů. Město chce totiž do systému zapojit i soukromé vlastníky nebo společenství vlastníků.

„Celkový výkon panelů na brněnských střechách by měl dosáhnout 40 MW, přičemž očekávanou roční výrobu elektřiny ze solárních panelů podporovaných městem odhadujeme kolem 43 GWh, což přinese roční úsporu emisí nejméně v hodnotě nejméně 36 tisíc tun CO2,“ říká Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Kromě stovek fotovoltaických zdrojů umístěných na střechách budov bude součástí projektu také výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla umístěného v areálu SAKO Brno na ulici Jedovnická.

Jednotlivé výrobní zdroje budou následně spojeny do agregačního bloku, který bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna. Většina vyrobené energie bude však spotřebována přímo v místě, přetoky energie budou dodávány do sítě a obchodovány.

“Tímto projektem spojíme výhody fotovoltaiky i našeho zařízení na energetické využití odpadu. I díky tomu se stane město Brno špičkou ve využití obnovitelných zdrojů energie, a to bez zatížení distribuční a přenosové soustavy,“ vyzdvihuje Filip Leder a dodává, že „projekty fotovoltaických elektráren na nevyužitých střechách budov nezabírají cenné plochy zeleně či orné půdy.“

Postupná realizace městské „sluneční elektrárny“ začne v průběhu tohoto roku. Investice v hodnotě 1,2 miliardy Kč bude zhruba z poloviny financována z dotačních programů Ministerstva životního prostředí, zejména Modernizačního fondu.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...