Domov pro seniory Holásecká využije energii ze slunečního záření

Brno, 17. ledna 2021 - Domov pro seniory Holásecká na svou střechu nainstaluje fotovoltaické panely, které budou následně vyrábět energii ze slunečního svitu. Rada města Brna se tímto projektem zabývala a doporučila zastupitelům, aby jej podpořili.

solarni panely strecha

„Budova domova pro seniory na Holásecké ulici má ideální podmínky pro vznik malé sluneční elektrárny. Na její rovnou střechu se dá umístit fotovoltaický systém, který bude vyrábět zelenou energii. Ta bude napájet samotný domov, přebytky mohou být dodány do sítě. Díky tomu se ročně sníží provozní náklady organizace téměř o 250 tisíc korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Město Brno na tento projekt požádalo o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. V prosinci bylo vyrozuměno, že bylo úspěšné a byla mu přiznána dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši 1 578 096 korun. „Dotace se obvykle posílá žadatelům až po dokončení projektu. Vzhledem k tomu, že organizace tohoto typu nemají v rozpočtu peníze navíc, pošleme tuto částku domovu ve formě návratné půjčky. Po vyúčtování a obdržení dotace nám zařízení půjčku vrátí,“ vysvětlil náměstek primátorky pro investice a sociální péči Robert Kerndl.

Celkově bude projekt stát 2 630 160 korun. „Na jeho dofinancování chce město Brno poslat Domovu pro seniory Holásecká 1 052 064 korun. K samotné realizaci by mělo dojít v letošním roce. Investice bude zároveň odpovídat závazku snížení emisí CO₂. Strategií Brna je využít maximum střech objektů, které jsou v majetku města, pro instalaci fotovoltaických elektráren,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.

Obě záležitosti (návratnou půjčku a prostředky z městského rozpočtu na dofinancování projektu) bude projednávat Zastupitelstvo města Brna na svém lednovém zasedání.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...