Brno zmodernizuje stanice, které měří kvalitu ovzduší

Brno, 2. ledna 2019 – Město Brno má na svém území v současnosti pět automatických stacionárních měřicích stanic kvality ovzduší a jeden mobilní měřicí vůz. Ty jsou vybaveny měřicími přístroji, které bude nutné vzhledem k jejich stáří vyměnit. Zakázku na nákup nových přístrojů schválili koncem loňského roku brněnští radní.

kour komin emise merici stanice

„Konkrétně se jedná o tři kusy analyzátoru prachových částic a jednoho kusu analyzátoru troposférického ozonu,“ upřesnil první náměstek primátorky Petr Hladík, který má v gesci životní prostředí.

Měřicí stanice, které zajišťují takzvaný imisní monitoring, jsou v Brně umístěny na Zvonařce, v ulici Lány, Svatoplukově, v arboretu a na výstavišti. Další monitorovací stanice ve městě patří Českému hydrometeorologickému ústavu, s výjimkou stanice v Masné ulici, kterou vlastní a provozuje Zdravotní ústav – Ostrava.

„Město vlastní také měřicí vůz. Ten je stále využíván pro mobilní měření k řešení stížností na kvalitu ovzduší v různých částech města a dle požadavků městských částí,“ uvedl Petr Hladík.

Historie imisního monitoringu Brna se datuje od r. 1993, kdy vedení města rozhodlo o zřízení sítě monitorovacích stanic kvality ovzduší na území města. Automatické stacionární stanice systému imisního monitoringu statutárního města Brna byly od roku 2007 začleněny do celostátního systému kvality ovzduší Automatizovaného imisního monitoringu ČR.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...