Masarykova univerzita výrazně zvýšila stipendia doktorandům na 12 tisíc

Brno, 4. března 2018 – Dobrá zpráva přichází pro všechny studenty doktorského studia na Masarykově univerzitě (MU). Nově budou dostávat výrazně vyšší stipendium, které v prezenčním studiu dosáhne měsíční výše 12 tisíc korun, což je o pět tisíc víc než doposud. O navýšení stipendia rozhodl rektor MU Mikuláš Bek s účinností od 1. března, platit bude ale i zpětně od začátku letošního roku.

masarykova univerzita zvysila stipendia doktorandum na 12 tisic mesicne

Nárůst umožnilo navýšení dotace ze strany Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, které zvedlo příspěvek na doktorská stipendia na 11 250 korun. Masarykova univerzita ale bude svým studentům přidávat ještě další částku z vlastních zdrojů.

„Rozhodli jsme se pro vyšší částku, protože chceme tímto krokem zajistit našim doktorandům dobré podmínky. Současně chceme směřovat k tomu, aby na naší univerzitě studovali jen ti, kteří se studiu chtějí věnovat naplno,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Vyšší stipendium budou doktorandi pobírat od března. Opatření má ale zpětnou platnost také na první dva měsíce letošního roku, takže těm studentům, kteří měli na doktorské stipendium nárok v lednu či únoru, bude doplacen rozdíl za příslušné měsíce.

Do budoucna je podle rektora Beka také důležité motivovat jednotlivá pracoviště univerzity k tomu, aby těm doktorandům, kteří se významně a pravidelně podílejí na výuce či výzkumu, garantovali alespoň částečné pracovní úvazky.

Právě různé úvazky, dohody a další typy stipendií navyšují většině doktorandů na MU příjmy už nyní. Průměrný měsíční příjem těchto studentů v prezenční formě studia se na Masarykově univerzitě pohybuje od deseti do 25 tisíc korun měsíčně.

Zdroj: MU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...