Brno se stalo součástí konsorcia Smart City

Brno, 6. října 2016 - Město Brno získá 400 tisíc eur v rámci projektu RUGGEDISED, který v červenci schválila Evropská komise. Projekt podaný mezinárodním konsorciem vedeným městem Rotterdam byl podpořen grantem ve výši 17,7 milionu eur. Grantová podpora umožní městu Brnu po dobu pěti let získávat zkušenosti a připravovat se na přestavbu vybraných lokalit na nové chytré čtvrti. Peníze jsou určeny městu Brnu a Centru SIX při Vysokém učení technickém.

Brno smart city panorama

„Brno se stává po Praze druhým českým městem, které na tento prestižní grant dosáhlo. Završuje se tak rok intenzívní práce. Osobně věřím, že město v tomto konsorciu dokáže svým občanům přinést nejen vyšší kvalitu života a nová pracovní místa, ale i úspornější a šetrnější provoz Brna,“ komentuje primátor města Brna Petr Vokřál.

Brno bude na tomto projektu spolupracovat s pěti evropskými městy – holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou. Řešení projektu bude podpořeno výzkumnými kapacitami a zkušenostmi ze špičkových evropských institucí, jako jsou např. Vídeňský technologický institut AIT, University of Strathclyde v Glasgow nebo Erasmus University v Rotterdamu.

„Díky projektu RUGGEDISED získává město Brno přístup k unikátním znalostem a zkušenostem evropských lídrů v oblasti Smart City. Nejdůležitější je možnost intenzívní pětileté spolupráce, během níž by v Brně měly vzniknout první chytré čtvrti. Oblast brněnského výstaviště, Jižního centra nebo např. Špitálky mohou být rozvíjeny v nové sociálně, ekonomicky i energeticky udržitelné městské části. Jsem rád, že jsme se stali součástí tak prestižního konsorcia, jež technologie nevnímá jako cíl, ale jako nástroj, jak pozitivně měnit naše město,“ říká náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

V následujících pěti letech budou města měnit své čtvrti pomocí ověřených technologií, aby vyřešila sociální, ekonomické a environmentální otázky. Tento projekt je plně v souladu se sedmi principy Konceptu Smart City města Brna, kterými jsou otevřenost, odpovědnost, modularita, ohleduplnost, efektivita, diverzita a chytrost. Cílem je změnit město k obrazu obyvatel pomocí moderních technologií a přístupů.

Brno vytvoří místní ekosystém klíčových partnerů pro rozvoj města ze zástupců soukromého, akademického a občanského sektoru. Budou vybrány nejvhodnějších lokality pro přeměnu do nízkoenergetických čtvrtí s udržitelnou městskou dopravou a integrovanými energetickými systémy. Také se budou volit vhodná technologická řešení, která nejlépe reagují na potřeby obyvatel ve vybraných lokalitách. Posledním krokem bude vytvoření investičního plánu, dle kterého město a jeho partneři zrealizují po roce 2021 jednotlivé projekty.

„Centrum SIX si váží možnosti aplikovat výsledky svého výzkumu informačních a komunikačních systémů v technologiích chytrých měst. Rychlá, spolehlivá a všude dostupná bezdrátová komunikace, bezpečné a efektivní zpracování dat a jejich otevřené zveřejňování jsou základními pilíři inteligence chytrých měst,“ dodává prof. Zbyněk Raida z Centra SIX.

„Tento projekt z pozice člena Rady města Brna podporuji od jeho začátku a vnímám ho jako velký úspěch pro mezinárodní obraz města. Stáváme se součástí vybraného grantu Evropské komise, která chce ukázat ostatním městům, jak vytvářet nové městské čtvrti a jak do jejich rozvoje zapojovat ostatní partnery,“ doplňuje radní města Brna Marek Janíček.

(red)

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...