Máte nápad, jak změnit Brno? Přihlaste ho do projektu Městské zásahy!

Brno, 13. dubna 2016 - Jsou místa, která se vám v Brně nelíbí, a myslíte, že mají na víc? Máte nápad, jak tato místa změnit? Turistické informační centrum města Brna, Urban da Brno a iniciativa Živé město odstartovaly Městské zásahy Brno 2016.  Projekt a prostor pro všechny, kteří vidí problémy města a chtějí je zlepšit svými návrhy.

inovace napad zarovka

Městské zásahy představují architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Vznikají z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Potřeby poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když existuje řešení, jak by fungovat mohlo. Odhalit potenciál míst, přes které denně chodíme a často ani nevnímáme. Městské zásahy Brno 2016 byly vyhlášeny ve středu 13. dubna.

První setkání zájemců o účast v městských zásazích se uskuteční 21. dubna v 17 hodin v brněnském Buranteatru v Kounicově ulici, další dvě setkání se uskuteční v červnu a v září.

„Pokud má někdo nápad, jak nějaké místo v Brně vylepšit, udělá nejprve přímo v tom místě zásah. Ať už to bude formou výtvarného objektu, experimentu, happeningu nebo třeba jen nápisu. Může tak upozornit na problém, naznačit možné řešení nebo ho experimentálně vyzkoušet,“ popisuje fungování městských zásahů dramaturg projektu Jakub Kořínek. „Pak autor zásahu vytvoří návrh, my ho vystavíme a budeme jednat o jeho realizaci,“ dodává Kořínek.

Během září začnou Brňany přímo v ulicích města překvapovat jednotlivé zásahy. Uskuteční se outdoorová vernisáž a komentované procházky za účasti autorů. Zimu a jaro 2017 věnují pořadatelé jednáním s městem o realizaci vybraných projektů. Uskuteční se veřejné pracovní debaty na nejfrekventovanější témata s cílem reálně věci změnit. Na podzim 2017 je ve spolupráci s Domem umění plánována výstava, která se kromě prezentace všech návrhů ohlédne za přehlídkou zásahů v ulicích města (tvůrčí fotografie, fotosoutěž) a představí aktuální stav prací na realizaci vybraných projektů.

Městské zásahy Brno 2016 jsou koncipovány jako kontinuální proces, probíhající v dvouletém cyklu. Každé dva roky se tak bude rozšiřovat i databáze návrhů. „Cílem není jen výstava nápadů na zlepšení města, ale jejich skutečná realizace,“ zdůrazňuje Kořínek.

Myšlenka projektu městských zásahů vznikla v Bratislavě v roce 2007. Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) uvedli v život svůj nápad občansko-profesní iniciativy. Rozhodli se oslovit několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby si nejdříve vybrali a pak navrhli – bez nároku na honorář – řešení architektonicky problematického veřejného místa v širším centru Bratislavy.

Projekt se setkal s nebývalým ohlasem. Původní koncept architektů Valló a Sadovského z roku 2008 motivoval týmy a jednotlivce na Slovensku a v Česku, aby vytvořili dosud kolem 800 návrhů na zlepšení celkem 13 měst. Brno se do městských zásahů zapojilo v roce 2011. Sešlo se 197 návrhů na vylepšení různých lokalit moravské metropole od 160 autorů a autorských týmů. Výstava se uskutečnila v budově bývalé brněnské městské káznice a vidělo ji dva a půl tisíce lidí.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...