Stará radnice je po náročné rekonstrukci opět v plném provozu

Brno, 17. prosince 2012 – Stará radnice v centru Brna byla dnes po celoroční rekonstrukci znovu otevřena. Jak informovala vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu Soňa Haluzová, stavební firma provádějící opravu ji předala s téměř měsíčním předstihem oproti plánu. Nejstarší dochovaná památka tak bude znovu plně sloužit veřejnosti.

radnice_stara

Rekonstrukce za téměř dvacet milionů korun se zaměřila především na statické zajištění stavby. Ve zdech budovy se totiž objevovaly trhliny a radniční věž se začala naklánět. „Výsledky náročné rekonstrukce nejsou patrné na první pohled, neboť to podstatné se skrývá ve zdech a podlahách, o to pevněji však naše radnice bude stát – a já věřím, že to bude nejméně dalších sedm set let," uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Stará radnice zároveň s uvedením do plného provozu začala nabízet speciální adventní prohlídky svých prostor. Ty budou zahrnovat nevšední průchod zpřístupněnými sály, jako je například barokní křišťálový sál, či renesační sál Ernův. Prohlídkový okruh bude doplněn speciální výstavou věnovanou brněnským starostům druhé poloviny 19. stol. až do roku 1918. Již od 30. listopadu je zpřístupněna prohlídková trasa zahrnující věž Staré radnice, Freskový sál a klenotnici. Právě Freskový sál Staré radnice totiž až do roku 1936 sloužil městské samosprávě jako jednací sál. Poté se vedení města přestěhovalo do tzv. Zemského domu, dnešní Nové radnice. V průběhu ledna se do prostor na Radnické 8 vrátí v plném rozsahu také Informační centrum.

Budova radnice procházela rekonstrukcí od letošního ledna. Během ní byly základy památky stabilizovány hlubinným podchycením pomocí ocelových mikropilot vyztužených ocelovými trubkami s manžetami, které přenesly zatížení do hlubších vrstev základových půd. Oprava Staré radnice byla také příležitostí k rozsáhlému archeologickému průzkumu, který provedla společnost Archaia Brno a který se zaměřil na stavební historii objektu.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...