U svaté Anny si začnou za 32,5 milionu z EU vychovávat vlastní zdravotníky

Brno, 17. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se rozhodla vychovat si vlastní zdravotnické asistenty. V úterý to řekla mluvčí kliniky Šárka Urbánková. Brněnská klinika se výchovou vlastních zdravotníků snaží připravit na situaci, kdy vzhledem k demografickému vývoji přibude starších pacientů. To bude znamenat značnou zátěž jako pro samotné kliniky i pro nemocné. "Budeme proto potřebovat výrazně více erudovaného středního zdravotnického personálu," řekla Urbánková.

Chirurgove-operace-na-sale-KT-6

Klinika získala na svůj projekt dalšího vzdělávání zdravotníků 32,5 milionu korun z evropských rozvojových fondů. Tyto peníze musí nemocnice vyčerpat během tří let.

Lékaři od svaté Anny tvrdí, že vychovávání vlastních zdravotníků a zvyšován jejch kvalifikace je pro jejich zařízení jednoznačně přínosné. Eliminuje se tak riziko spojené s možnou nízkou úrovní teoretických znalostí a praktických dovedností zdravotníků. "Námi připravený absolvent bude mít konkurenční výhodu v podobě nejnovějších znalostí v lékařství, odborné, jazykovém vzdělání, praktických zkušenostech, a proto se výrazně i zvýší jeho použitelnost na trhu práce" tvrdí Jana Zvěřinová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči.

"Jestliže se chceme moderně vzdělávat, musíme mít také odborníky, kteří nově přistupují k výuce – sami se vzdělávají, rozšiřují obzor studentů nad rámec standardního, využívají simulačních technik a především jsou pro tuto práci nadšeni," dodal ředitel nemocnice Petr Koška. Díky získané dotaci bude podle něj možné i finančně ohodnotit práci školitelů, lektorů odborných kurzů pro žáky Středních zdravotních škol a mentorů na praxích. Do projektu se podle šéfa kliniky zapojí pět partnerských škol, přes 2000 studentů a téměř 200 lektorů.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je jednou z největších klinik na jižní Moravě. Poskytuje základní, specializovanou a vysoce specializovanou diagnostickou, léčebnou a ošetřovatelskou péči. Má 30 odborných pracovišť s centry vysoce specializované péče. Má statut komplexního kardiovaskulárního, cerebrovaskulárního a onkologického centra. Disponuje 964 lůžky, v roce 2011 zaměstnávala 2 923 lidí. Během roku provedli lékaři v Pekařské ulici 1 395 426 ambulantních ošetření a vyšetření, hospitalizovali 27 507 pacientů.

Klinická pracoviště jsou výukovými základnami Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Nemocnice plní rovněž vědecko-výzkumné úkoly, provádí klinická hodnocení léčiv a zdravotnických prostředků. V současné době se na Pekařské ulici začíná budovat také unikátní projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC).

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...