USA se rozhodly investovat do nových technologií a vědeckých pracovišť na jihu Moravy

Brno, 23. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Američany zaujal rychlý rozvoj vědy a nových technologií na jižní Moravě. Americký velvyslanec Norman Eisen po schůzce s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) řekl, že jeho ambasáda pomůže hledat v USA vhodné zájemce o spolupráci a investice na jihu Moravy. "Velmi mě ohromily úspěchy, o kterých jsem se dozvěděl při svých návštěvách jižní Moravy. Těším se, že budu součástí spolupráce mezi americkými obchodními společnostmi, vládními a vzdělávacími institucemi, inovačními centry a Jihomoravským krajem," řekl velvyslanec Eisen.

norman-eisen-brno

Pondělní návštěva amerického ambasadora na jihu Moravy byla již třetí v pořadí, jednání o spolupráci ale označil hejtman Michal Hašek (ČSSD) za průlomové. "Celé pondělí jsme věnovali zcela konkrétním záležitostem z oblasti vědy, výzkumu a inovací," řekl. Americký diplomat si při jednání ve společnosti hejtmana kromě jiného podrobně prohlédl brněnská inovační centra a seznámil se s prezentaci projektů skrývající se pod zkratkami JIC, CEITEC, FNUSA-ICRC a IT4I.

Jižní Morava je v oblasti vědeckotechnického rozvoje nejdynamičtějším regionem v Česku. Jen do roku 2015 doputuje z evropských fondů na tamní výzkumná pracoviště přibližně miliarda dolarů. Tyto peníze mají přinést zásadní zkvalitnění podmínek pro zdejší vědu a výzkum. Jižní Morava se přitom v rámci republiky už nyní dostala na špičku v oblasti informačních technologií, biotechnologií nebo v medicínské oblasti. Zdejší vědeckovýzkumná pracoviště a univerzitní inkubátory vytváří řadu pracovních míst pro vědce a firmy z řady oborů.

"V pondělí jsme se dohodli, že nám americké velvyslanectví pomůže vyhledat další partnery přímo v USA. Máme zájem o spolupráci s regiony, kde podobně jako u nás mají zelenou věda, výzkum a inovace," prohlásil Hašek.

Pro jihomoravská výzkumná centra představuje vazba na přední americké výzkumné instituce a firmy strategickou záležitost. Konkrétní spolupráce Jihomoravského kraje a americké strany by se tak v budoucnu měla týkat výměny vědeckých poznatků, podpory rozvoje firem zabývajících se aplikací vědeckého výzkumu či sdílení technologií z USA.

Jiří Nováček, foto: JMK

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...