Na Lesné a v Kohoutovicích se chystá stavba dvou nových katolických chrámů

Kriz-kristusBrno, 17. února 2012 (MEDIAFAX) - Římskokatolická církev se chystá v Brně postavit dva nové kostely. Vyrostou na sídlišti v Lesné a v Kohoutovicích, řekla v pátek mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. V nejstarším brněnském sídlišti Lesná usilovali věřící o stavbu kostela již od konce 60. let minulého století. "Nyní je před závěrem soutěž na návrh kostela, který završí dlouho připravovaný projekt," řekla Jandlová.

Dlouhodobým záměrem církve je také stavba nového kostela v Brně-Kohoutovicích, pro který požehnal základní kámen papež Benedikt XVI. již při své návštěvě města v září 2009.

Jihomoravský kraj, ve kterém žije nejvíce věřících v zemi, je porevolučním stavěním kostelů vyhlášený. Jen v brněnské diecézi postavili farníci během posledních dvaceti let 44 sakrálních novostaveb, konkrétně 12 nových kostelů a 32 kaplí. Přímo v jihomoravské metropoli nebo v její bezprostřední blízkosti nechala církev postavit například klášter sester klarisek v Brně-Soběšicích, a dvě duchovní centra - Duchovní centrum Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty v sídlišti Lesná a Duchovní centrum svatého Františka z Pauly ve Vranově u Brna.

V samotném Brně navíc vyrostl v roce 1995 na sídlišti v Žabovřeskách salesiánský kostel Panny Marie pomocnice křesťanů. "Byla to první sakrální stavba ve městě po pádu totality," připomněla Jandlová. Salesiáni pak připojili ještě středisko mládeže v Brně-Líšni.

Podle Jandlové stavba nových kostelů souvisí kromě jiného i se stěhováním venkovského obyvatelstva do měst. "Lidé migrují, objevují se proto stále nová místa, kde z iniciativy farnosti či obce vznikají nové kostely a kaple," konstatovala biskupská mluvčí.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Luboš Doupal 2012-02-18 07:26
Zajímalo by mne, z čeho to financují. Mohli byste o tom něco napsat?