Brno rekonstruovalo dům v problémovém okolí Cejlu, ten čeká proměna k lepšímu

Brno, 16. února 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský magistrát ve čtvrtek předal nájemníkům do užívání bytový dům ve Francouzské ulici 44, druhou zcela předělanou stavbu v problematickém okolí ulice Cejl. Náklady na vytvoření 12 nových bytů dosáhly 16,5 milionu korun, řekl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Zábrdovický činžák stojí uprostřed současného brněnského „Bronxu“ od roku 1885, je součástí blokové zástavby a skládá se ze dvou dvorních křídel. Ve dvoupodlažním domě byly původně čtyři byty, po rekonstrukci a zhotovení půdních vestaveb je jich teď k dispozici nájemníkům dvanáct.

francouzska

Nový dům je druhým obnoveným činžákem ve čtvrti - první otevřeli brněnští radní novým rezidentům v listopadu ve Spolkové ulici 3. "Rekonstrukce domu ve Francouzské zahrnovala zesílení základů, odstranění zemní vlhkosti, vybudování půdní vestavby a nástavby, pořízení nového krovu a krytiny, ale i výměnu oken a vstupních dveří, zateplení fasády nebo instalaci rozvodů elektřiny či vody a další práce," řekl Pospíšil.

Brněnský magistrát se snaží podle brněnského primátora Romana Onderky v problémové zóně města zahrnující části ulic Bratislavské, Cejlu, Francouzské, Körnerovy, Přadlácké a Staré a celé ulice Hvězdovu, Spolkovou a Soudní o přestavbu pomocí evropských dotací. V nejbližších dvou let jde o celkem 11 domů.

"Z hlediska polohy je toto území velice atraktivní, protože navazuje na centrum města. Potýká se však s vysokou mírou dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkou úrovní vzdělání, nízkou mírou ekonomické aktivity a poměrně zanedbaným stavem bytového fondu a veřejných prostranství," řekl primátor Roman Onderka. Zájem magistrátu o lokalitu pramení i z faktu, že z celkem 155 bytových domů v této zóně vlastní 57 domů město.

Brněnský magistrát vydá na přestavbu domů v Bronxu během pěti let bezmála půl miliardy korun, asi tři čtvrtiny z toho zaplatí "evropské" peníze. Během uplynulých dvou let přitom nechala radnice opravit na Cejlu již 16 bytových domů, Dělníci v nich vyměnili okna, zateplili je, obnovili fasády a doplnili chybějící zámečnické a klempířské prvky.

Nosnými projekty oprav bytového fondu v problémové obytné zóně je však podle Onderky celková regenerace 11 vybraných obecních bytových domů. "Kromě jejich celkové obnovy v nich necháme zřídit nástavby nebo vestavby nových bytů do půd. Brno tak získá dalších zhruba pětašedesát nových bytů.

Magistrát si podle Onderky nové byty hodlá pohlídat. Nechce totiž dopustit, aby je nájemníci "vybydleli". Kvůli tomu radnice v opravených domech zřídila nebo zřídí domovnické byty. "V budovách také výrazně zpřísníme dohled nad dodržováním pořádku," prohlásil primátor.

Jiří Nováček, ilustrační foro: Packa, wikipedia.org

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...