Brno chystá stavbu superpočítače, má patřit mezi 10 nejvýkonnějších na světě

Brno, 8. prosince 2011 (MEDIAFAX) - V brněnské Božetěchově ulici se začíná stavět ojedinělé vědeckovýzkumné centrum, prostřednictvím kterého se vědci zapojí do evropského výzkumného prostoru. V Česku ojedinělý supervýkonný počítač, který bude jádrem centra, umožní badatelům vytvářet výjimečné praktické projekty. "Brněnské centrum informačních technologií, které vyroste v Králově Poli, bude v Česku bude ve svém oboru jediné," řekl proděkan Fakulty informačních technologií Tomáš Hruška. Garantem projektu v Brně je Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického, které připravuje ojedinělé výzkumné pracoviště s řadou dalších badatelských ústavů vesměs z Ostravy, zejména Vysoké školy báňské.

brno-superpocitac

Projekt centra připravovali vědci několik let. Letos v létě jej schválil Brusel a vyčlenil na něj v přepočtu 1,8 miliardy korun. Nově vybudované centrum umožní posílit koncentraci celé řady vědních oborů vztahujících se k informačním technologiím a dosáhnout jejich rozvoje.

Projekt nazvaný IT4Innovations má několik oblastí, přičemž jádrem projektu je supervýkonný počítačový systém schopný řešit náročné úkoly např. v pomoci při živelných katastrofách, dopravě i předpovídání počasí. Superpočítač bude uveden do provozu okolo roku 2013, přičemž by se měl v té době zařadit mezi několik nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

V Brně se budou zkoumat témata, ve kterých má Fakulta informačních technologií vynikající výsledky již řadu let. První z nich je rozpoznávání multimediálních dat. Jde zejména o řeč, obrázky a video.

Rozpoznávání témat řečové komunikace, identifikace jazyka mluvčího, vyhledávání objektů v obrazu a podobné úkoly jsou podle Hrušky momentálně často řešenými otázkami. "Vedle tohoto úkolu se v Brně bude řešit také důležitý problém, jak vyrábět bezpečné počítače a jak je efektivně spojovat do sítí. Nepůjde jen o klasické počítače, ale také o takzvané vestavěné systémy, které již nyní jsou částí zcela běžných věcí pro náš život, jako jsou mobily, domácí elektronika, automobily, pračky, ale i diagnostice přístroje v medicíně," nastínil profesor.

Podle vědců je dobře, v Brně takové excelentní a jedinečné centrum informačních technologií vyroste. "Je to výsledek desetileté práce na vytvoření špičkového akademického výzkumného pracoviště z oblasti počítačů na brněnské technice," řekl profesor Hruška. Brno se podle něj výstavbou center excelence stává klíčovým místem základní i aplikované vědy.

V rámci projektu IT4Innovations vyroste v areálu v královopolské Božetěchově ulici i objekt pro výzkum a spolupráci s průmyslem. Jeho stavba si važádá 150 milionů korun, dalších padesát milionů korun spolkne rozjezd centra do roku 2015. "V této době vznikne také několik desítek míst pro špičkové vědce," upozornil Hruška.

Výstavba budovy nového centra se superpočítačem by měla skončit v roce 2013. Vědci však již nyní podle Hrušky navazují spolupráci s podniky v regionu, které považují spolupráci na smluvních projektech s centrem excelence za velmi výhodnou. "Udržitelnost projektu po roce 2015 předpokládáme prostřednictvím spolupráce s průmyslem a financováním v rámci výzkumných projektů. Centrum je charakteristické také zapojením vědců a fakultních výzkumníků, doktorandů i studentů zejména magisterských oborů ve výzkumu, kvalifikačních pracích i ve výuce," řekl Hruška.

Centrum excelence v oboru informačních technologií v brněnském regionu bude podle proděkana fakulty znamenat i větší množství kvalitních studentů, větší motivaci pro výzkumné pracovníky a ve svém důsledku i pro podniky a následný rozvoj celého regionu.

Pro Brno navíc znamená účast Fakulty informačních technologií brněnské techniky v projektu IT4Innovations skutečnost, že jeho prostřednictvím bude mít Brno a jmenovitě VUT unikátní možnost rozvíjet obor informačních technologií na světové úrovni.

Jirř Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...