Rekonstruovaná hvězdárna otevírá už tuto sobotu

Brno, 10. listopadu 2011 – Brněnská hvězdárna po náročné rekonstrukci otevírá pro návštěvníky už tuto sobotu. Během rok trvající přestavby zde vzniklo centrum pro popularizaci věd, především z oblasti neživé přírody. Od 12. do 27. listopadu se návštěvníci hvězdárny mohou těšit na speciální program. Hvězdárna o tom informovala na svých webových stránkách.

Hvezdarna_Brno250

Více než jeden rok hlučely na Kraví hoře stavební stroje, aby pod vedením architekta Martina Rudiše a společnosti SKANSKA zcela radikálním způsobem změnily podobu Hvězdárny a planetária Brno. Vzniklo zde totiž centrum pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě samozřejmě zůstává astronomie, ale přibyla i geologie, chemie, fyzika, matematika, geografie a další. To vše v laikům srozumitelné, zábavné, a pokud je to jenom trochu možné, také interaktivní podobě.

„Poprvé se brány Hvězdárny a planetária Brno otevřou 12. listopadu,“ prozrazuje ředitel Jiří Dušek. „Jelikož ale předpokládáme velký zájem veřejnosti, rozhodli jsme se nesoustředit na jeden den, nýbrž otevírat celé dva týdny. Od 12. do 27. listopadu proto budeme každý den nabízet prohlídky exploratoria, kde je instalován Příběh Sluneční soustavy, výpravné představení „Neuvěřitelné Brno“ pod umělou oblohou velkého planetária a za jasného počasí také pozorování večerní oblohy. V sobotu a v neděli k tomu přidáme i pohádku pro nejmenší diváky," dodává Dušek s tím, že vzhledem k předpokládanému zvýšenému zájmu o program mohou návštěvníci využít rezervačního systému na stránkách hvězdrány. 

Hvězdárna a planetárium Brno sice není vědeckým pracovištěm, s vědou se zde ovšem setkáte na každém kroku.  Věnuje se totiž také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna. Přímo ve zdejších prostorách probíhá i vysokoškolská výuka.

Nejviditelnější změnou je samozřejmě zrekonstruovaná budova. Rozsah stavebních prací byl natolik zásadní, že se fakticky jednalo o stavbu nové kulturně-vzdělávací instituce. Třetina budovy byla zbourána, ze zbývajících částí zůstaly jen obvodové zdi. Mnohem důležitější je ale vnitřní vybavení. Návštěvníci se mohou těšit na nové astronomické dalekohledy, exploratorium, malé i velké planetárium či přednáškový sál. Konkrétně vypadá nejbližší program Hvězdárny a planetária Brno od 12. do 27. listopadu následovně:

denně v 17, 18, 19 a 20 hodin PŘÍBĚH SLUNEČNÍ SOUSTAVY - komentované prohlídky v exploratoriu

denně v 18 a 20 hodin NEUVĚŘITELNÉ BRNO - pořad v planetáriu pro ty, co chtějí poznat Brno

denně v 19 hodin POZOROVÁNÍ VEČERNÍ OBLOHY - pouze za jasného počasí

v sobotu a v neděli ve 14 a 16 hodin COPAK DĚLÁŠ SLUNÍČKO? - pořad pro děti

Spolu s obsahovou a stavební proměnou Hvězdárny a planetária Brno dojde i k výrazné proměně návštěvnického servisu. Zprovozněny byly nové webové stránky, rozjíždí se rezervační i objednávkový systém. Punc kvality potvrdilo i zařazení organizace mezi Top výletní cíle jižní Moravy.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...