Krajský úřad vyhlásil pro Brno signál smogového nebezpečí

Brno, 3. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám vyhlásil ve čtvrtek Krajský úřad Jihomoravského kraje signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro území správní obvod obce s rozšířenou působností Brno. Signál platí do odvolání, řekl mluvčí hejtmanství Jiří Klement. Nejhorší situace byla na měřící stanici Brno - Tuřany, kde průměrná klouzavá 24hodinová koncentrace polétavých suspendovaných částic v ovzduší dosáhla hranice 114,2 μg/m3, denní limit je přitom 50 μg/m3.

Smog

"Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší, omezili spalování pevných paliv, omezili v domácnostech používání otevřených plynových spotřebičů a krbových topenišť, podle možnosti se zdrželi práce s chemickými látkami, nátěrovými hmotami či rozpouštědly a neprováděli činnosti spojené s nadměrnou prašností, především nepřesouvali sypké hmoty, zeminu nebo sutí," citoval Klement z vyhlášky.

Krajský úřad rovněž požádal řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, protože emise z automobilů se významně podílejí na zvýšené koncentraci znečišťujících látek. "Doporučujeme k přepravě využívat prostředky veřejné dopravy," řekl mluvčí.

Starším lidem, dětem a nemocným úřad doporučil omezit pobyty ve venkovním prostředí. "Není vhodné venku sportovat. Větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. Smog může vyvolat především dýchací obtíže," řekl Klement. Odborníci podle něj doporučili lidem zvýšit přísun vitamínů, jíst ovoce a zeleninu, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Vzhledem k inverznímu a bezvětrnému počasí nelze podle úřadů v nejbližších hodinách očekávat změny k lepšímu.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...