V Brně je vyšší koncentrace polétavého prachu, astmatici by neměli vycházet

Brno, 2. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Špatné rozptylové podmínky na území Moravy mají za následek nárůst koncentrace polétavého prachu v ovzduší v Brně. Hodnoty přesáhly povolené limity, nicméně jsme nevyhlásili signál upozornění ani signál regulace, řekl ve středu Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu.

petrov_v_mlze250

Povolený limit průměrné klouzavé čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu (PM10) je 50 mikrogramů na metr krychlový. "V Brně-Tuřanech, které ukazuje pozadí celého města ve všech dopravou nezatížených oblastech je poslední hodnota polétavého prachu 85,2 mikrogramů na metr krychlový," uvedl Skeřil.

Podle něj se na ovzduší podepsala noční a ranní mlha. "Ovzduší to dává zabrat. Lidé s dýchacími problémy mohou mít potíže, a proto by neměli zbytečně chodit ven nebo větrat," upozornil Skeřil, vedoucího oddělení ochrany ovzduší brněnské pobočky ČHMÚ.

Ten předpokládá, že by se podmínky neměly zhoršovat. "Postupně by měl víc a víc foukat vítr, proto nejspíš nebude potřeba vyhlašovat signál upozornění nebo signál regulace," řekl.

Signál upozornění nastává v případě, že koncentrace překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový. "V takovém případě bychom upozornili kraj, který by vydal upozornění, aby lidé nechodili ven," vysvětlil Skeřil.

Přes 100 mikrogramů se ve středu ráno pohybovala koncentrace v Brně-středu, avšak situaci značně ovlivňuje doprava a probíhající stavební práce. "O několik metrů dál byla koncentrace nižší," zdůvodnil Skeřil.

Signál regulace se vyhlašuje, pokud průměrná koncentrace překročí 150 mikrogramů. "Jsou tam ale další podmínky jako růst koncentrace za posledních osm hodin nebo předpoklad, že se situace nezlepší ani v následujících hodinách," uzavřel.

Lenka Horáková, ilustrační foto: Václav Buk

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...