KS v Brně porušil při stavbě Justičního paláce zákon. Zaplatí pokutu 200 tisíc

Hradec králové/brno, 7. října 2011 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu Krajského soudu v Brně ohledně Justičního paláce. Pokuta 200 tisíc korun pro brněnský krajský soud od antimonopolního úřadu tak platí. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tom v pátek informoval na své webové prezentaci. 

justicni_palac250

"Krajský soud v Hradci Králové potvrdil, že pokutu ve výši 200 tisíc korun z května roku 2010 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zadavateli Krajskému soudu v Brně v souladu se zákonem," konstatoval ÚOHS.

Pokuta se netýkala zadání veřejné zakázky jako celku, ale pouze budovy státních zastupitelství. ÚOHS na tendru vadilo využití opce na dodatečné práce v objemu převyšujícím 233 milionů korun bez DPH. Krajský soud podle antimonopolního úřadu opce využil v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, rozsah dodatečných prací totiž narostl o více než 100 procent. Podle ÚOHS měl soud místo opce vyhlásit novou soutěž.

Pokuta nebyla jediným „prohřeškem“, který má za sebou justiční palác. Antimonopolní úřad už v roce 2008 na podzim zrušil zadání veřejné zakázky soudu na vybavení justičního areálu nábytkem, důvodem byly chyby v zadávacích podmínkách zakázky. Objem zakázky tehdy činil 60 milionů korun.

Tendr navíc v minulosti prověřoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a policie, a to z důvodů prodražení stavby. Justiční palác stál téměř dvě miliardy korun proti plánovaným zhruba 800 milionům.

Libor Popela

Související články: