Vědecké centrum CEITEC zahájilo činnost a představilo první projekt

Brno, 26. září 2011 (MEDIAFAX) - Předseda vlády Petr Nečas (ODS) se v pondělí v Brně zúčastnil zahájení činnosti středoevropského technologického institutu CEITEC. Centrum představilo první finálně schválený projekt.

CEITEC250

"Česká vláda dlouhodobě aktivně podporuje vědu a výzkum. Zahájení realizace projektu CEITEC je proto dalším zřetelným příkladem jejího odhodlání koncepčně investovat do budoucnosti České republiky," řekl Nečas, který vytvořil pozici hlavního vědeckého poradce předsedy vlády. "Inspiroval jsem se v řadě vyspělých zemí, které tuto pozici mají. Do funkce jsem jmenoval dlouholetého úspěšného rektora Masarykovy univerzity Petra Fialu. Náplní jeho práce bude spolupráce s předsedou vlády v řízení vědy, výzkumu a inovací. Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity, které souvisí s vládní činností. Měl by být také jakýmsi článkem mezi vládou a vědeckou komunitou," vysvětlil Nečas.

Podle něj výdaje vlády na vědu, výzkum a inovace i přes rozpočtové úspory v roce 2012 vzrostou. "Z národních zdrojů dáme 27 miliard korun. Dohromady se zdroji z evropských fondů připadne na vědu, výzkum a inovace 39 miliard korun, což jsou srovnatelné výdaje, které dáváme na obranu ministerstvu obrany," sdělil Nečas s tím, že vláda ještě letos přijme pro centrum národní plán udržitelnosti. V České republice vznikne z evropských prostředků téměř 50 výzkumných center za 40 miliard korun, z nichž je podle Nečase šest excelentních středisek, která snesou světová měřítka.

V rámci zahájení činnosti představili vědci unikátní vynálezy, které už nyní v centru vznikají. "Jsou to například speciální hydrogely, které dokážou slepit naštípnuté kosti pomocí injekční stříkačky bez nutnosti operace pacienta," uvedla příklad mluvčí CEITECu Petra Střítecká.

Podle ní pracuje centrum také na vývoji podkožního čipu, který změří životní funkce pacienta a na dálku o nich informuje lékaře.

Institut za 5,2 miliardy korun schválila Evropská komise v červnu. Centrum vznikne do tří let.

Moderní laboratoře o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních budou v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích a v kampusu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. „Peníze na vybudování evropského centra získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ uvedla Střítecká.

CEITEC propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech. Bude jej využívat na 600 vědců, více než 1200 studentů a také české i zahraniční firmy.

Podle Střítecké je CEITEC vůbec prvním typem vědeckého centra v České republice, které integruje výzkum a vývoj v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií v takovém rozsahu. „Výzkum je rozdělený do sedmi programů, a to nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku a lidské mysli a molekulární veterinární medicína,“ upozornila Střítecká.

V centru bude téměř 700 speciálních přístrojů a unikátních zařízení vybraných na základě konkrétních potřeb vědeckých výzkumů.

Na vzniku centra excelence se podílí Masarykova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Lenka Horáková, foto: ceitec.cz

Co nového v medicíně?

Informace o nemocech a léčení, přehledně a srozumitelně, příznaky, nemoci, práva pacientů a poradnu najdete na Hledám-zdraví.cz.

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...