Radní JMK rozhodli: V příštím roce čeká sloučení 32 středních škol

Brno, 15. září 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravští krajští radní ve čtvrtek rozhodli, že od příštího školního roku sloučí 32 středních škol. Agentuře Mediafax to řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD) s tím, že rozhodnutí radních díky kterému vznikne 16 nástupnických škol, musí ještě definitivně posvětit 22. září krajské zastupitelstvo. 

JMK_rada_jednani250

"Rozhodnutí rady bylo jednomyslné," řekl Hašek. Dodal, že radní jsou si vědomi, že jejich verdikt není populární. "Chápu, že to někde bude bolet, ale vzhledem k budoucnosti středního školství na jižní Moravě jde o nezbytný krok," dodal Hašek.

"Pokud bychom školy nesloučili, čekala by nás příští rok ztráta 187 milionů korun. V dalších letech by pak roční ztráty dosáhly až 561 milionů korun," řekl vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Jihomoravští krajští radní zároveň rozhodli, že od příštího školního roku zredukují čtyři osmiletá gymnázia v kraji. "V Blansku a Vyškově nastoupí žáci místo dvou tříd do jedné, v Zastávce u Brna a Moravském Krumlově je už neotevřou," řekl Juránek.

Zvláštní situace se odehrávala například kolem gymnázia v Židlochovicích. I když by kraj nejraději tamní osmileté gymnázium zrušil ihned a ponechal ve městě jen klasické čtyřleté, soustředěný odpor veřejnosti dotlačil politiky k oddálení rozhodnutí. Nakonec se ale ve čtvrtek krajští radní přece jenom definitivně rozhodli, že židlochovické gymnázium sloučí s gymnáziem v Hustopečích, které se stane nástupnickou školou. Protestní pochod studentů pak nepomohl ani více než sto let staré elektrotechnické průmyslovce v brněnské Kounicově ulici, která se sloučí se střední integrovanou školou v Purkyňově ulici.

Jihomoravský krajský úřad zároveň stanovil krajským středním školám maximální počty žáků, které mohou od školního roku 2012/2013 vyučovat. "Nabídku středních škol jsme snížili o více než dva tisíce míst," řekl vicehejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). "Osm a půl tisíce letošních deváťáků si však stále bude moci na konci školního roku na jižní Moravě vybírat z 11 700 volných míst," dodal náměstek.

Jihomoravský kraj ovšem významně zredukuje počet obchodních akademií a lyceí. Snížení nabídky se bude týkat i některých učebních oborů ukončených maturitou, V některých učebních oborech zakončených výučním listem naopak počítá kraj i s tím, že se mu vyplatí držet i polovinu obvyklé kapacity třídy. "Přihlíželi jsme k tomu, abychom zachovali širokou oborovou nabídku a její dostupnost v regionech, a zároveň abychom některé obory vzdělání nelikvidovali úplně," zdůraznil Juránek.

Úpravy počtu studentů krajští radní navrhli s tím, že do nich nezapočítali dopady uvažovaného slučování 32 škol do šestnácti. "Pokud zastupitelstvo rozhodne koncem září o definitivním sloučení všech škol, bude na nich nutné ještě upravit vzdělávací nabídku tak, aby se dalo směřovat k jejich sestěhování," dodal Juránek.

Podle Juránka je třeba počítat i s tím, že dalších 2500 až 3000 míst budou příští rok deváťákům nabízet stejně jako dosud i školy ostatních zřizovatelů - například státu, měst, církví nebo soukromníků.

Jiří Nováček, foto: kr-jihomoravsky.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...