Studenti průmyslovky prošli Brnem na protest proti rušení své školy

Brno, 13. září 2011 (MEDIAFAX) - Symbolicky deset minut po dvanácté dorazil v úterý před budovu Jihomoravského krajského úřadu v Brně zhruba půltisícový dav studentů a příznivců Střední průmyslové školy elektrotechnické v Kounicově ulici. Žáci přišli před hejtmanství demonstrovat proti plánovanému sloučení jejich školy s jinou.

skolni_trida250

"Přežili jsme nacisty i komunisty - přežijeme i vás?" ptal se jeden z desítky transparentů. Další hlásal, že domovem studentů je právě škola v Kounicově ulici, jiný zase vyzýval krajské úředníky, aby zrušili raději sebe sama než jejich 126 let starou školu.

Studentská demonstrace začala krátce před polednem v Tyršově sadu vedle školy. Skandující a pískající průvod pak prošel za policejní asistence po chodnících po Kounicově ulici směrem na Českou až ke krajskému úřadu. Pod okny hejtmanství studenti rozvinuli protestní transparenty a hlasitě skandovali hesla požadující zachování školy, pískali a dožadovali se reakce úředníků.

Organizátoři pak předali zastupitelům petici podepsanou 3619 lidmi. Požadují v ní, aby hejtmanství školu s jiným zařízením neslučovalo a ponechalo ji funkční ve stejném režimu jako dosud.

Zástupce petičního výboru za zachování SPŠE Kounicova Jan Král řekl, že jejich škola má být v rámci optimalizačního návrhu Jihomoravského kraje sloučena, sestěhována a tím vlastně i zrušena. Nástupnickou školou pak má být SŠITaSP Purkyňova.

Petiční výbor a více než 3600 lidí podepsaných pod peticí se záměrem hejtmanství nesouhlasí. "Poukazujeme na neprůhledná a nedostatečně zdůvodněná kritéria, která neberou v úvahu potřebnost školy ve městě, které se chce pyšnit řadou vysokých škol a významnými technologickými centry," prohlásil Král.

Zřizovatel podle protestujících nedostatečně zohlednil například i výborné umístění školy v letošních státních maturitách. "Svými maturitními výsledky v rámci elektro, stavebních a strojních průmyslovek patří elektroprůmyslovka v Kounicově ulici mezi tři nejlepší školy v celém kraji," řekl Král. Dodal, že kraj chce proto nepochopitelně a necitlivě zasahovat do fungování jedné ze škol s výrazně nadprůměrnými výsledky.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...