Základní kámen k Otevřené zahradě byl položen

Brno, 29. června 2011– Tón Země zahájil v úterý 28. června 2011 slavnostní položení základního kamene poradenského a vzdělávacího centra Otevřené zahrady na Údolní ulici v Brně. Rozezněl se poklepáním na čtvrttunový pískovec, který si Nadace Partnerství vybrala jako základní kámen ke svému projektu environmentálního poradenského centra a hravé vzdělávací zahrady otevřené pro všechny obyvatele i návštěvníky Brna.

 

Otevrena-zahrada3

Stavbu zahájí nadace již za měsíc, slavnostní otevření plánuje na září 2012. „Přeji Otevřené zahradě, aby první tón základního kamene rozezněl její záměr, který je věnovaný zemi a přátelské komunikaci s ní,“ uvedl autor návrhů stanovišť a také konečné podoby základního kamene Petr Korecký. V základním kameni je místo, které se po poklepání rozezní tónem cis (136,1 Hz). Ten je pokládán za tón Země, protože vychází z její rotace.V úterý zazněl hned pětkrát: „z kladívka“ Olgy Novákové z Úseku rozvoje města Brna; od Lenky Brandlové, zástupkyně Státního fondu životního prostředí, který projekt z velké části finančně podpořil; Ivo Poláka, náměstka Jihomoravského kraje; Dana Ťoka,předsedy představenstvaspolečnosti Skanska, která jegenerálním dodavatelem stavby a v neposlední řadě také od ředitele Nadace PartnerstvíMiroslava Kundraty.„Jsme rádi, že se po čtyřech letech koncepčních příprav a intenzivního projektování už konečně dostáváme k realizaci Otevřené zahrady. O to víc nás těší, že se zahájení provozu na podzim 2012 podaří pravděpodobně sladit s dokončením rekonstrukce parku Špilberk a snad i s vybudováním přístupové cesty na Špilberk od Obilního trhu,“ uvedl Miroslav Kundrata.


Otevrena-zahrada2

Stavba první zelené budovy administrativního typu v České republice a hravé vzdělávací zahrady bude spuštěna již za měsíc – ke konci července 2011. Hned po dokončení stavebních prací a výsadeb v zahradě zahájí Nadace Partnerství vzdělávací a výukové programy, na jejichž přípravě už začala spolupracovat například s brněnskou environmentální školou Lipkou nebo Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity. "Část Otevřené zahrady zaujme netradičním výtvarným zpracováním, vytvořením jakési tajemné zahrady, v níž je možné se všeho dotýkat, vše zkoumat,"uvádíHana Mikulicová z Lipky.

Slavnostní otevření chystá Nadace Partnerství na září 2012.Samotná zahrada a jejích 12 hravých stanovišť s tématem přírodních živlů bude dopoledne určena hlavně žákům 2. stupně ZŠ, odpoledne pak bude volně přístupná pro všechny brněnské obyvatele a návštěvníky. Poradenské environmentální centrum bude sloužit ke vzdělávání dospělých a vytvoří také zázemí pro práci několika dalších environmentálně zaměřených neziskových organizací.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...