V Brně vyhlášenýn Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Drobil

Brno, 30. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Ropákem roku vyhlásila v pátek v Brně ekologická organizace Děti země bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Exministr získal zároveň i anticenu Zelená perla za výrok, kterým nejvíce poškodil životní prostředí, řekl organizátor Miroslav Patrik.

 

Ropak

Na jmenování Ropáka roku nominovali podle Patrika ekologové kandidátů. Za Drobilem se na druhém místě umístil hlavní hygienik Michael Vít, třetí skončil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD)

 

Na zelenou perlu nominovali Děti země 54 výroků a stejně jako o Ropákovi roku rozhodla o jejím udělení stočlenná porota složená z odborníků a osobností veřejného života. "Plných patnáct z nominací získal ministr životního prostředí Pavel Drobil, do samotného finále se pak dostalo sedm jeho výroků," řekl Patrik. Zelenou perlu získal Drobil za výrok "Unie by měla přehodnotit za svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit dvacetiprocentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytýčila." Ten pronesl v rozhovoru pro internetový server ihned.cz.

Drobil je podle Patrika prvním člověkem v devatenáctileté historii soutěže, který získal během jednoho roku obě anticeny. "Překonal tak i svého duchovního vůdce Václava Klause, který má během doby trvání ankety tři tituly Ropáka.

Pětiměsíční působení pana Drobila v čele ministerstva považují ekologové podle Patrika za "kulturní šok". "Práci ministerstva dokázal obrátit během chvíle naruby, totálně přitom ignoroval názory odborné i laické veřejnosti. Zároveň osvědčil vysokou míru arogance a hlubokou neznalost problematiky," řekl Patrik. Drobilovi patří i druhý výrok v pořadí "Dopady klimatu v Mikronésii mne zajímá, pokud nenarušují práci v Česku", třetí skončil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Pavel Brunclík, který prohlásil, že "Betonová lobby ve skutečnosti neexistuje, opravdu!“

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...