Lidovci organizují petici na záchranu Nemocnice milosrdných bratří, ředitel nemocnice krizový stav odmítá

Brno, 5. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Josef Drbal (TOP 09) v úterý odmítl zprávy o krizovém stavu v nejstarším městském špitálu. Při zasedání městského zastupitelstva řekl, že personální složení na klinice je stabilní a počet operací dosahuje osmdesáti procent počtu obvyklého loni.

 

Operace-chirurgove-KT4

Drbal řekl, že tři dny před začátkem března zjistil, že deset z dvanácti anesteziologů se po akci Děkujeme, odcházíme, do zaměstnání nevrátí. "Bral jsem to jako porušení dohodnutého memoranda s vládou," poznamenal. Během března proto zavedl v nemocnici úsporný režim, odklonil příjem akutních pacientů a omezil operace.

"Práci jsme zorganizovali tak, abychom upřednostnili gynekologicko-porodnické oddělení v návaznosti na porodnici," řekl Drbal.

Jihomoravská KDU-ČSL přitom v pondělí dala do oběhu petici za zachování nemocnice, kterou před měsícem zcela ochromily spory ústící v odchod kompletního týmu anesteziologů.

Během měsíce management sehnal nové anesteziology, na začátku dubna jich bylo ve stavu osm. "V pondělí jsme spustili do plnéhprovozu všechny čtyři operační sály, v pohotovostním režimu pracují denně dva anesteziologové, v denních službách je jich dalších pět," řekl Drbal s tím, že počet anesteziologů, které má nemocnice nyní k dispozici, je vyšší než předepisuje příslušná vyhláška.

Podle ředitele je u Milosrdných bratří od pondělka znovu zabezpečena akutní operativa a sanitky mají pokyn znovu vozit pacienty i během noci. "V porovnání s příslušným měsícem loňského roku již nyní děláme osmdesát procent operací," dodal Drbal.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) označil situaci v nemocnici za zpolitizovanou. Ředitel Drbal má podle něj za úkol o vývoji situace ve čtrnáctidenním intervalu pravidelně informovat městskou radu.

Opoziční zastupitel Daniel Rychnovský, bývalý náměstek brněnského primátora a dlouholetý bývalý ředitel nemocnice řekl, že lidovci mají nicméně obavy z cílené likvidace nemocnice. "Abychom mohli vrátit nemocnici do obvyklých kolejí, potřebujeme mít plnohodnotné anesteziologické oddělení," řekl při interpelaci.

Drbal spekulace o chystané likvidaci akutní medicíny ve špitále odmítl. "Je třeba pouze nastavit fungování nemocnice tak, aby negenerovala každoročně provozní ztráty, kterou musí vykrývat ze svého rozpočtu město," řekl.

V normálním provozu před odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme, operovali lékaři u Milosrdných bratří denně na čtyřech sálech 20 až 22 pacientů. Nemocnice je zároveň i druhou největší porodnicí na jižní Moravě - ročně se v ní v nejlepších letech narodilo až dva tisíce dětí. Ve stěně nemocnice je od roku 2005 umístěn i jediný brněnský babybox pro nechtěné novorozence.

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...