O záchranu Milosrdných bratří se pokouší i samotný církevní řád zakladatelů

Brno, 9. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Vyhrocená personální a mezilidská situace v Nemocnici u Milosrdných bratří v Brně by se měla uklidnit a místo politizace by v ní lékaři měli začít normálně pracovat. Shodli se na tom primátor Roman Onderka (ČSSD) a představitelé církevního Řádu milosrdných bratří.

 

Anesteziologove

Na primátora Onderku se obrátil představený Řádu milosrdných bratří Čech a Moravy Martin Richard Macek oficiálním dopisem, v němž vyjádřil "hluboké znepokojení nad momentálním stavem nemocnice a snahou některých lidí celou věc politizovat a odvádět tak pozornost od nutných organizačních a ekonomických změn".

 

Podle Onderky městská rada uložila řediteli nemocnice Josefu Drbalovi (TOP 09) stav nejstaršího brněnského špitálu konsolidovat. "Situace tam není rozhodně lehká, nicméně soudě dle posledních zpráv se postupně daří stav nemocnice stabilizovat a vyvést ji z krize. Vyzval jsem všechny strany sporu, aby přestali se zbytečnou a trapnou politizací nemocnice a přešli k poctivé lékařské práci," řekl Mediafaxu Onderka. Zároveň přiznal, že si cení stanoviska řádu a jeho představeného, který se distancoval od "nevkusné politizace a vyjádřil podporu etické obnovy nemocnice za účelem podřízení osobních nebo skupinových zájmů zájmům nemocnice".

Představený řádu Martin Richard Macek agentuře Mediafax řekl, že jeho řád s mimořádnou úlevou a pocitem vděčnosti vítá, že i přes "temné intriky nejrůznějšího druhu, se v rekordně krátké době jednoho měsíce podařilo managementu nemocnice obnovit tým a služby v oboru anesteziologie v rozsahu potřebném pro bezporuchový chod ostatních provozů nemocnice".

Představený řádu, který stál před 264 lety u založení nejstarší nepřetržitě fungující brněnské instituce, jíž dnes špitál je - zároveň ve čtvrtek vyzval všechny zainteresované lidi a zájmové skupiny, včetně politických stran a médií, aby nemocnici a jejímu zřizovateli Josefu Drbalovi umožnili provést nezbytné reformní kroky.

"Je potřeba, aby se všichni zdrželi projevů, které do věcného rozhodování v této ryze odborné problematice vnášejí demagogické a hysterické prvky, a pokouší se dokonce toto rozhodování přenést z odborné diskuse na ulici. Za takový hysterický a nekonstruktivní projev musí náš řád považovat i petici, iniciovanou v těchto dnech samozvanými „ zachránci “ zejména z řad politiků KDU-ČSL," odmítl Macek petiční iniciativu lidovců, směřující "k nápravě poměrů a zachování oborů akutní medicíny v nemocnici".

"Náš řád se proto i od této petiční akce rozhodně distancuje," zdůraznil představený Řádu milosrdných bratří.

Krize v nemocnici vypukla začátkem března poté, kdy se do práce po skončení odborářské akce Děkujeme, odcházíme!, odmítlo vrátit deset z dvanácti anesteziologů. Protestovali tak proti politice a jednání nově dosazeného ředitele Josefa Drbala. Rozpad anesteziologického týmu přinutil špitál pracovat v omezeném režimu. K prvnímu dubnu oznámil Drbal ukončení provizoria a tvrdí, že nemocnice "najela na provoz blížící se plnému personálnímu stavu".

V normálním režimu před odborářskou akcí operovali lékaři u Milosrdných bratří denně na čtyřech sálech 20 až 22 pacientů. Nyní se podle Drbala počet operací blíží osmdesáti procentům obvyklých výkonů.

Nemocnice u Milosrdných bratří je spádovou pro 140 tisíc obyvatel Brna a okolí. Zároveň je i druhou největší porodnicí na jižní Moravě - ročně se v ní v nejlepších letech narodilo až dva tisíce dětí. Ve stěně nemocnice je od roku 2005 umístěn i jediný brněnský babybox pro nechtěné novorozence.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...