Zachrání Lidovci Nemocnici milosrdných bratří peticí?

Brno, 4. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Jihomoravská KDU-ČSL dala v pondělí hodinu před polednem do oběhu petici za zachování Nemocnice milosrdných bratří v Brně, kterou před měsícem zcela ochromily spory ústící v odchod kompletního týmu anesteziologů. Potvrdil to brněnský zastupitel a lékař Daniel Rychnovský.

Milosrdni

Nejstarší brněnská nemocnice s 264letou historií a spádovostí pro 140 tisíc obyvatel je měsíc zcela paralyzována rozpadem anesteziologicko resuscitačního oddělení. Po akci lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" se tam totiž 1. března do práce nevrátilo 10 z 12 anesteziologů. Ve výpovědi je i osm sester. Příčinou odchodu zdravotníků jsou spory s novým ředitelem Josefem Drbalem (TOP 09).

"Nemáme už ani primáře, který dal jako poslední z původního týmu také výpověď," řekl Rychnovský. Ve stavu je podle něj místo potřebných deseti pouze pět anesteziologů. Jeden z nich je přitom podle něj osmašedesátiletý důchodce, druhý ze starších lékařů hned onemocněl a dva jsou mladí absolventi bez potřebných atestací, jež na sálech při operacích pracovat samostatně nemohou. Kromě těchto lékařů se na službách střídají dva dočasně najatí brigádníci, kteří dojíždějí z Ostravy a z Prahy.

Rychnovský, bývalý náměstek brněnského primátora a dlouholetý bývalý ředitel nemocnice řekl, že lidovci mají obavy z cílené likvidace nemocnice. "Abychom mohli vrátit nemocnici do obvyklých kolejí, potřebujeme mít plnohodnotné anestezilogické oddělení," řekl.

V normálním provozu před krizi operovali lékaři u Milosrdných bratří denně na čtyřech sálech 20 až 22 pacientů. V současnosti jsou v provozu v omezeném režimu pouze dva sály. Nemocnice je zároveň i druhou největší porodnicí na jižní Moravě - ročně se v ní v nejlepších letech narodilo až dva tisíce dětí. Ve stěně nemocnice je od roku 2005 umístěn i jediný brněnský babybox pro nechtěné novorozence.

"Doba běží velmi rychle a čas jde proti nám," řekl Rychnovský. Pokud by město mělo zájem situaci řešit, vložil by se podle lidovců do problému i brněnský primátor a ptal se, proč se rozpadl zkušený klíčový tým potřebný pro fungování městské nemocnice.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) přitom novému řediteli Nemocnice Milosrdných bratří Josefu Drbalovi (TOP 09) uložil, aby do 15. března chod špitálu zabezpečil. "To se nestalo," konstatoval Rychnovský.

Ředitel nemocnice Drbal dal v pondělí údajně podřízeným pokyn, aby se obnovil provoz na sálech i v noci, a aby sanitky vozily pacienty jako dříve v průběhu celých čtyřiadvaceti hodin. "Zatím však neexistuje žádný rozpis služeb na duben - lékaři ještě ráno nevědí, kdo bude v noci sloužit," řekl Rychnovský.

Lidé, kterým není osud nemocnice lhostejný, mají podle lidovců možnost podpořit petici na zachování špitálu na adrese www.kduprobrno.cz

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...