Sjezd Sociálních demokratů v Brně skončil

Brno, 19. března 2011 (MEDIAFAX) - Sociální demokraté v sobotu v odpoledních hodinách ukončili svůj brněnský sjezd. Delegáti si zvolili nové vedení včetně předsedy Bohuslava Sobotky, ten společně se svými místopředsedy tvrdí, že nový tým sjednotí stranu.

Bohuslav-Sobotka-foto-CSSD-3

"Ve vedení jsou lidé, kteří mají zkušenosti z vedení strany, ale jsou tam také nováčci. Já doufám, že nové vedení dá sociální demokracii novou iniciativu, nové nápady. Nové vedení sociální demokracie by mělo fungovat jinak, než tomu bylo v minulosti," prohlásil na závěr sjezdu nový šéf Sobotka.

 

Ten o svůj post do poslední chvíle sváděl vyrovnaný boj s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Nakonec však v pátek vyhrál ve druhé kole voleb s mírným náskokem 19 hlasů.

"Ještě včera večer jsme se pomyslně dělili na "sobotkovce" a "haškovce". To skončilo. Jsme jedna sociální demokracie. Slávek jako předseda nebude na věci sám. Slávek má k dispozici nás," doplnil slova nového předsedy Hašek.

Po neúspěchu ve volbě šéfa získal funkci jeho prvního místopředsedy, když obdržel 363 hlasů a porazil tak místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ten se posléze v sobotu stal společně s poslancem Zdeňkem Škromachem, exmístopředsedou Martinem Starcem, bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou a kandidátem do Senátu Jiřím Dienstbierem mladším místopředsedou strany.

Na programu sjezdu měli delegáti i úpravu stanov strany. Ty se změnily nakonec pouze drobně. Sociální demokraté omezili kumulaci funkcí svých členů ve výkonných a kontrolních orgánech strany na tři, odsouhlasili možnost místních organizací odvolat se proti svému zrušení a potvrdili, že osoby, které se vzdají členství ve straně, ho mohou opětovně nabýt pouze se svolením oblastních organizací. Od původního záměru projednat možnou přímou volbu předsedy delegáti upustili.

"Já jsem cítil zklamání delegátů, že ne všechny návrhy byly přijaty. Naše strana má striktní pravidlo, že stanovy se dají změnit, jen pokud to podpoří vysoké kvórum delegátů sjezdu," dodal k tomu Sobotka.

Celý sjezd však hodnotí kladně a soudí, že vytvořil předpoklady, aby strana fungovala jako důsledná opozice. "Očekávám od vedení strany loajalitu k dobré značce a dobré pověsti sociální demokracie," uvedl.

Předsedou však nebyl zvolen na brněnském sjezdu jediný. Delegáti totiž zvolili do funkce čestného předsedy Valtra Komárka. Ten kandidoval na post sám a nahradil ve funkci zesnulého Slavomíra Klabana.

Do čela Ústřední kontrolní komise místo Martina Starce dosedl náměstek primátora Ostravy Vojtěch Mynář. Ústřední kontrolní komise (ÚKK) jako vrcholný kontrolní orgán strany zabezpečuje řádný chod ČSSD a dohlíží na ostatní kontrolní orgány.

Sjezd sociálních demokratů se konal 18. a 19. března v Brně na výstavišti. V pátek ho delegáti zahájili v deset hodin dopoledne a pokračoval asi do dvou hodin do rána. V neděli pak jednání pokračovalo od devíti hodin do půl třetí odpoledne.

Další volební sjezd, na kterém si sociální demokracie zvolí nové vedení, se uskuteční za dva roky.

Karolina Brožová, Filip Nachtmann, ilustrační foto www.cssd.cz

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...