Kluziště na Moravském náměstí bude v provozu i v únoru

Brno, 22. ledna 2024 – Velkému návštěvnickému zájmu se těší kluziště v parku na Moravském náměstí. Na ledovou plochu zavítalo v období prosince přes deset tisíc bruslařů. Překonali tím návštěvnický rekord, který dosud držela někdejší ledová plocha u sochy Jošta. Zájem vydržel i po novém roce, a tak se s provozem počítá i v únoru.

kluziste moravske namesti zdroj brno stred

Sportoviště na Moravském náměstí je jediným místem v centru Brna, kde si lidé zabruslí pod otevřeným nebem. Na místě vodního prvku funguje teprve od prosince minulého roku. Díky své poloze i atraktivnímu prostředí zrekonstruovaného parku si získalo oblibu veřejnosti. Otestovat led se vydalo v prosinci celkem 12 172 lidí. Překonal se tak návštěvnický rekord z roku 2018, které drželo bývalé kluziště u markraběte Jošta. Tam si tehdy našlo cestu celkem 10 161 bruslařů.

„Těší nás, že park na Moravském náměstí žije nejen v letních měsících, ale díky kluzišti také v zimě. Vzhledem k návštěvnickému zájmu už nyní můžeme říct, že se nám podaří pokrýt náklady na provoz. Zároveň nám to umožňuje do příští sezony vylepšit návštěvnické zázemí. Kluziště neprovozujeme za účelem zisku, ale jako službu Brňanům. Od ledna tam bruslí žáci základních a mateřských škol, které městská část zřizuje, v rámci výuky zadarmo,“ sdělil starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Bruslařská sezona nekončí ani po novém roce. S plným provozem se počítá v lednu a také únoru. O tom, do kdy nakonec bude veřejnosti sportoviště k dispozici, rozhodne i přes veškerou technologickou vybavenost počasí.

„Nezáleží pouze na venkovní teplotě, ale také na tloušťce ledu nebo povětrnostních podmínkách. Pokud je zataženo a nefouká, může být kvalitní led i při teplotách nad 10 stupňů Celsia. Nastávají ale situace, kdy je nízká teplota vzduchu, svítí slunce nebo hodně fouká. Za těchto podmínek při sebevětším chlazení se horní vrstva ledu špatně prochlazuje a vytváří se louže. Roli hraje i tloušťka ledu. Když je silná, působí jako izolant. Je tedy nutné ledovou plochu neustále seřezávat a upravovat,“ uvedl Evžen Hrubeš, ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora, který se o provoz kluziště stará.

Venkovní plocha na Moravském náměstí láká návštěvníky i po novém roce. Bruslí nejen široká veřejnost a děti ze základních škol, ale také malí hokejisté. Ve čtvrtek 25. ledna se představí kolemjdoucím při tréninku nadějní hráči týmu HCM Warriors Brno. Na led vyjedou od 16:00. Vstup na akci je zdarma a zapojit se do ní mohou i přihlížející děti.

Plocha se rozkládá na zhruba 800 metrech čtverečních. Naráz pojme více než sto návštěvníků, kteří u sportoviště najdou kompletní servis a zázemí. K dispozici je například půjčovna bruslí a sportovních pomůcek, převlékárny, uzamykatelné skříňky či stánky s občerstvením. Vstupné pro dospělé činí sto korun.

Zdroj a foto: MČ Brno-střed


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...