Den Brna bude letos větší než dříve

Brno, 2. srpna 2022 – Program pro celou rodinu nabídne ve dnech 12. až 14. srpna městský festival Den Brna. Tato tradiční akce připomíná události roku 1645, kdy se Brno ubránilo obléhání švédských vojsk a vydobylo si tak pozici zemského centra. TIC BRNO akci spolupořádá s Biskupstvím brněnským, Společností 1645 a partnerem je nově Muzeum města Brna.

foto den brna tic

Úspěšná obrana v roce 1645, vedená velitelem Raduitem de Souches, je patrně nejvýznamnější událostí v dějinách Brna a důsledky pociťujeme prakticky dodnes. „Akce se letos nově rozšíří i na hrad Špilberk, kde připravujeme středověké řemeslné trhy i kulturní program. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak rodiny s dětmi, program na Kraví hoře i Špilberku je navíc zdarma,” zve na festival primátorka města Brna Markéta Vaňková.

TIC BRNO pořádá v pátek 12. 8. oblíbené podzemní prohlídky s názvem Černá koule pro Torstensona v Labyrintu pod Zelným trhem. Právě speciálně upravená černá koule byla podle legendy tím jediným, co mohlo usmrtit švédského generála Torstensona. K obléhání Brna se váží i další pověsti, například jedna vysvětluje, proč v Brně dodnes zvoní poledne už v 11 hodin.

Sobota 13. 8. začne dopoledním průvodem téměř 220 pěších vojáků, kteří projdou od Denisových sadů přes náměstí Svobody ke kostelu sv. Jakuba, kde se odehraje pietní akt na památku Raduita de Souches. Poté se vojsko přemístí na Kraví horu, která bude až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den zde bude stát dobový vojenský tábor, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci. Program doplní jízdní sokolníci z období třicetileté války, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis.

„Hlavní vojensko-historickou atrakcí bude tradiční bitevní ukázka, v letošním roce ovšem pojatá v podobě oživlých výjevů, které zobrazí klíčové okamžiky samotného obléhání Brna. Diváci se mohou těšit na scénické ztvárnění osoby Raduita de Souches i pátera Martina Středy,” popisuje Ondřej Anton ze Společnosti 1645.

V sobotu i neděli si můžete vyjít také na hrad Špilberk. „Program na hradě je letošní novinkou, která nadchne celou rodinu. Dopřejte si příjemný letní den na hradě s tradičním řemeslným trhem a koncerty středověké hudby. V sobotu zhlédnete divadelní hru o bájném hrdinovi Robinu Hoodovi nebo si poslechnete milostné barokní árie za doprovodu cembala od vokálního tria Drei Engel. Po celý den budou probíhat výtvarné dílny pro děti a navíc hrad nabídne zdarma vstup do dvou expozic a na rozhlednu. Sobotu uzavře ve 21.30 tichý barokní ohňostroj,” doplňuje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Neděle 14. 8. bude věnována duchovnímu rozměru festivalu. Biskupství brněnské zve na pontifikální bohoslužbu v katedrále sv. Petra a Pavla a také na komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sochy pátera Martina Středy. V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi užijí také pohádku Bajaja Divadla Víti Marčíka, světové speciality ochutnáte v restauraci L'Eau Vive.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...