Brněnské nemocnice urgentně hledají nové dárce krve i kostní dřeně

Brno, 8. září 2020 – Nejen brněnské nemocnice hlásí kritický nedostatek krve i kostní dřeně. Přivést nové i již zkušené dárce do odběrových center dvou zdejších fakultních nemocnic – to je cíl kampaně Darujme krev pro Brno, která začala už na jaře a na podzim nabere na obrátkách. Propagují ji také ambasadoři Lucie Šafářová a Adam Ondra.

krev

V dubnu město spustilo kampaň Darujme krev pro Brno na podporu bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek a náboru dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně. Ambasadory jsou známí brněnští sportovci: bývalá tenisová reprezentantka Lucie Šafářová a lezec Adam Ondra.

„Kampaní vyjadřujeme svoji podporu a zdůrazňujeme stále vysokou potřebu dárcovství krve. Jsme otevřeni spolupráci se všemi veřejnoprávními, soukromými i vzdělávacími institucemi či organizacemi, které se do projektu budou chtít zapojit. Cílem je přivést nové prvodárce a současné bezpříspěvkové dárce krve do odběrových center obou fakultních nemocnic v Brně,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Počátek kampaně byl naplánován na začátek dubna, kdy jsme si připomněli 147. výročí narození objevitele čtyř základních krevních skupin doktora Jana Janského (3. dubna 1873). První akcí mělo být slavnostní pokřtění tramvaje s grafikou kampaně, poté měla následovat putovní výstava fotografií zmíněných ambasadorů a dále se do prázdnin plánovaly dny otevřených dveří v odběrových centrech Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny pro žáky 9. tříd základních škol a studenty středního stupně vzdělávání. Nouzový stav související s pandemií onemocnění covid-19 ale průběh projektu výrazně narušil. Přesto se podařilo vyslat do brněnských ulic tramvaj a instalovat city light vitríny s vizuálem kampaně, byly spuštěny webové stránky darujmekrev.brno.cz a éterem zněly rozhlasové audiospoty na podporu dárcovství s Adamem Ondrou.

„Rád bych zdůraznil, že se nejedná pouze o dárcovství krve. Již od počátku je cílem oslovit jak současné a budoucí dárce krve, tak i dárce ostatních krevních složek (plazmy, krevních destiček) a samozřejmě také dárce kostní dřeně, kterých je letos zvýšený nedostatek,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Na podzim by mělo akcí přibýt, neboť na 8. září připadá 99. výročí úmrtí doktora Jana Janského (†1921) a 19. září se slaví Světový den dárců kostní dřeně 2020.

  • V sobotu 12. září od 14 do 18 hodin u biotopového jezírka v parku na Kraví hoře se uskuteční Běh na krev. Registrace skončila 31. srpna, ale pro ty, kteří nepoběží, bude připraven doprovodný program. Nejmenší se mohou těšit například na dětskou zónu, ve které je čeká švédská hra Kubb, americká hra Spin Ladder, discgolf, XXL Jenga, XXL puzzle, skákací hrad a další atrakce. Starší děti pak ocení třeba kouzelníka, bodyzorbing a jiné aktivity. K dispozici bude i horolezecká stěna, měření fyziologie těla s následným pohybovým a výživovým doporučením nebo orientační určení krevní skupiny.
  • Od září se s videospoty s ambasadory setkají cestující v MHD, od října budou vysílány ve zdravotnických zařízeních a na sportovištích ve městě.
  • V pátek 2. října je v plánu slavnostní setkání s předáním benefitů města Brna bezpříspěvkovým dárcům krve oceněným zlatou medailí prof. MUDr. Jana Janského a zlatým křížem Českého červeného kříže za rok 2019.
  • Rovněž v říjnu začne dárcovská soutěž 4,5 dl pro život pro zdejší veřejnosprávní a vysokoškolský sektor a také pro veřejnost.
  • A 16. října bude kampaň Darujme krev pro Brno prezentována během hokejového zápasu mezi HC Kometa Brno a Mountfield Hradec Králové.

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...