Lužánečtí zaměstnanci darovali krev přímo na pracovišti, přidali se i kolemjdoucí

Brno, 8. března 2022 – Tři desítky zaměstnanců a zaměstnankyň, externistů a externistek i jejich rodinných příslušníků a přátel ze Střediska volného času Lužánky, výjezdní tým z Fakultní nemocnice Bohunice a jedno dopoledne na pracovišti Lidická.

luzanky odber krve

Cílem akce “Modrá dává červenou”, jak ji označila organizátorka Hana Kučerová ze SVČ Lužánky, bylo spojit se s kolegy pro dobrou věc a darovat krev, které je v nemocnicích stále nedostatek. Podařilo se odebrat zhruba deset litrů krve.

Jak strhnout k darování krve co nejvíc lidí, včetně prvodárců? Přes výzvu mezi kolegy! V SVČ Lužánky se sešlo víc než třicet kolegů a kolegyň, kteří si při odběru pochvalovali příjemnou atmosféru a hlavně prostředí, které je jim blízké. Výjezdní tým z Fakultní nemocnice Bohunice za nimi totiž přijel až do lužáneckého pracoviště Lidická.

„Chtěl jsem darovat krev už víckrát, ale chyběl mi ten správný impuls. Když jsem se dozvěděl, že se chystá tahle výzva a že se jí můžeme zúčastnit s kolegy jako tým, neváhal jsem,” zdůvodnil účast prvodárce Adam Gerža, který je grafik v SVČ Lužánky a lektor kroužku jednokolky.

modra dava cervenou darci krve luzanky

Celá akce se plánovala několik měsíců, protože transfuzní oddělení pořádá jen dva výjezdní odběry měsíčně a je o ně stále velký zájem. Den D padl na čtvrtek 3. března. Dárci a dárkyně přišli ve třech skupinách a odběr se uskutečnil dohromady ve třech hodinách, od 8 do 11 hodin dopoledne. Dokonce plakát před budovou na Lidické upozorňující na právě probíhající odběr zaujal dva kolemjdoucí, kteří se rozhodli také darovat krev.

A kde se v Lužánkách zrodil nápad zajistit hromadný odběr krve? U zaměstnankyně Hany Kučerové, pro kterou byla motivace vlastní zkušenost. „Když jsem dlouho ležela v bohunické nemocnici a koukala přímo do oken transfuzního oddělení, napadlo mě, že by hromadný odběr mohl udělat radost mně i dalším lidem. Navíc jsou v Lužánkách netradiční nápady vítány, takže jsem tušila, že vedení i kolegové akci podpoří,” vysvětlila Kučerová.

luzanky odber krve modra dava cervenou

Zdroj: SVČ Lužánky


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...