Dobrovolníci se budou starat o desítky hrobů na Ústředním hřbitově

Brno, 4. září 2020 - Oživujeme paměť města. Tak zní zatím pracovní název projektu, na němž se zavázaly spolupracovat město, Správa hřbitovů města Brna a společnost Post Bellum. Výsledkem bude zhruba dvacet udržovaných hrobových míst na Ústředním hřbitově.

Očistit hrob od spadaného listí, vytrhat plevel, umýt náhrobní desku. Pro pozůstalé běžné úkony při návštěvě místa posledního odpočinku jejich blízkých. Provést je i u hrobů, o něž už se nikdo nestará, je předmětem nového společného projektu města Brna, společnosti Post Bellum a Správy hřbitovů města Brna.

„Pokud se po uplynutí desetileté nájemní smlouvy nepodaří navázat kontakt s nájemcem, začne být hrob vedený jako opuštěný. Po třech letech se k němu může jako k věci opuštěné přihlásit město a po nutných zákonných úkonech jej lze znovu nabídnout jako hrob volný. Minimálně po ty tři roky ale hrobové místo pustne. Správa hřbitovů se o něj během těchto let starat nemůže, protože nelze veřejné prostředky vynakládat na cizí majetek,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková.

V dnes schváleném memorandu se společnost Post Bellum, která se zabývá dokumentací vzpomínek pamětníků a rozšiřování povědomí veřejnosti o těchto příbězích, zavazuje k zajištění dobrovolníků a revitalizaci hrobových míst. Ta zvolila na základě seznamu volných hrobů v majetku města, sestaveného Správou hřbitovů města Brna. Kritérium bylo buď připomenutí někdejších, dnes už zapomenutých osobností Brna, nebo třeba i architektonická hodnota náhrobků.

Projekt odstartuje v několika dnech náborem dobrovolníků. „Díky jejich úsilí se už letos na podzim obnovy dočká zhruba dvacet míst. Pokračovat se bude v jarních a letních měsících příštího roku. Výsledkem bude důstojnější místo odpočinku pro naše někdejší občany, udržované, čerstvě osázené hroby v sousedství ale ocení i současní návštěvníci hřbitova,“ dodal první náměstek Petr Hladík.

„Hlavní náplní práce Paměti národa je dokumentování životních příběhů pamětníků. Nicméně důležitou součástí našich aktivit je také oživování paměti konkrétních míst v Brně a na jižní Moravě. Z toho důvodu oslovíme naše členy Klubu paměti národa ke spolupráci na této dobrovolnické činnosti. Běžně pro ně připravujeme debaty, přednášky, ale i výlety na místa spojená se zaznamenanými příběhy. Připravovaná spolupráce bude, věříme, zajímavým zpestřením této nabídky a další možností pro osobní setkání členů klubu, ale i dalších potenciálních zájemců z řad veřejnosti,“ uvedl ředitel Paměti národa Jihomoravský kraj David Butula.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  6
  7  8  910111213
141516181920
212324252627
282930    
Nejbližší akce
22.09. Halina Pawlowská - Manál zralé žen..
08.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
09.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
15.10. Milena Fucimanová: Hnízda v octu..
22.10. Agadir: Na strunách naděje, Oleg S..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)
Šalina 300x250