Replika sochy TGM odhalena, pracovali na ti technici, robot, sochař i slévači

socha tgm vystavisteBrno, 7. října 2019 – První den Mezinárodního strojírenského veletrhu – po 91 letech – se na brněnské výstaviště vrátila socha Tomáše Garrigue Masaryka. Jde o kopii sádrového díla Otakara Španiela, která při otevření areálu brněnského výstaviště v roce 1928 dominovala rotundě pavilonu A. Nová socha je zhotovena z bronzu a stojí před rotundou pavilonu A.

Socha je odlitkem hliněného modelu, který vznikl při loňském 60. mezinárodním strojírenském veletrhu pomocí technologie 3D frézování. Poté ji dokončil sochař Ladislav Jezbera. Při zahájení MSV sochu slavnostně odhalili ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Tato socha, která mohla vzniknout jen díky kombinaci využití moderních technologií a lidského umu, v sobě symbolicky nese příběh naší státnosti, brněnského výstaviště i strojírenského veletrhu jako fenoménu českého průmyslu. Věřím, že i po 91 letech jsou ideje TGM živé a že si je i díky této soše budeme připomínat,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Socha Otakara Španiela, která se na výstaviště vrací, je nejčastěji citovanou sochou prvního československého prezidenta v globálním měřítku. Její model, který je umístěn v Národním muzeu, posloužil jako inspirace sochařům Josefu Vajcovi a Janu Bartošovi při tvorbě sochy pro Hradčanské náměstí. Odlitek sochy v nadživotní velikosti stojí v centru Mexico City na Avenue Prezidenta Masaryka. Další kopie je pak umístěna ve Washingtonu v parku T.G.M. nedaleko Kapitolu a řeky Potomac.

Socha měla na brněnském výstavišti v roce 1928 premiéru. Zřejmě až poté z ní začaly vznikat další kopie, které dnes stojí i za oceánem. „Dnešním dnem se tak pomyslný dějinný oblouk uzavírá a TGM se symbolicky po 91 letech vrací na místo, odkud se vydal do celého světa,“ doplňuje Kuliš.

Bronzový odlitek sochy vznikl díky podpoře společnosti Veletrhy Brno, společnosti MCAE Systems, která loni vytvořila pomocí 3D dat a robotu hliněný model, a zaměstnanců společnosti Veletrhy Brno, kteří přispěli dohromady asi 80 tisíc korun.


Související články:
Moravská Nová Ves

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  6
  7  8  91011
14151617181920
212223252627
293031   
Nejbližší akce
24.10. Agadir uvádí... Adam Borzič..
28.10. Permon Cup 2019..
18.11. Agadir uvádí... Adam Borzič..
28.11. Milena Fucimanová: Nezabíjejte toh..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)