VUT slaví 120 let, rektorát ozdobil bronzový reliéf Antonína Rezka

Brno, 15. ledna 2019 – Slavnostním odhalením bronzové podobizny českého historika a politika Antonína Rezka, který se v roce 1899 významně zasloužil o vznik první české vysoké školy v Brně, zahájilo v úterý 15. ledna Vysoké učení technické v Brně oslavy 120. výročí založení brněnské techniky. Pro své absolventy chystá například hudební festival nebo Zlaté promoce po 50 letech.

Ve dvoraně rektorátu Vysokého učení technického v Brně se nově leskne zrekonstruovaná bronzová podobizna historika a politika Antonína Rezka, bez kterého by první česká vysoká škola v Brně možná vůbec nevznikla. Reliéf, jehož autorem je sochař Vojtěch Eduard Šaff, vznikl už v roce 1901, od roku 1935 byl umístěn v aule české techniky na Veveří, v sídle dnešní Fakulty stavební. Rezek přitom pomohl založení techniky i trochu pikantním způsobem:

„Císař František Josef I. v roce 1899 podepsal císařský dekret zakládající v Brně českou techniku, ten byl dopisem poslán tehdejšímu rakouskému ministrovi kultu a vyučování. Když ale dopis dorazil do kanceláře, bylo už ministerstvo v demisi a hrozilo, že se císařský dekret zdrží a padne celý plán na vznik české vysoké školy v Brně. Proto se Antonín Rezek odhodlal k odvážnému činu, když coby sekční šéf ministrův dopis protiprávně otevřel a nechal jej publikovat v rakouských novinách WienerZeitung. Když článek o založení školy v tisku vyšel, ministr v demisi byl už postaven před hotovou věc,“ popsala jeho odvážný kousek Alžběta Blatná z Archivu VUT.

Jak vzpomínal v dopise Rezkův zeť Stanislav Kostlivý: „Druhý den povolal ministr tchána k sobě a – ani ho nevybídnuv, aby se posadil, ale nechav ho státi, činil mu velmi prudké výčitky. K tomu pak tchán dodal, že měl ministr ovšem plnou pravdu, protože to, co provedl, byla opravdu neslýchaná nehoráznost. Ale byla to jediná možnost, jak zachránit techniku, a to za tu nepříjemnost stálo.“ Profesor Rezek, který sympatizoval s mladočechy, usiloval o založení brněnské techniky dlouhodobě. Tři roky pak působil jako ministr pro české záležitosti v rakouské vládě, později byl poslancem Sněmu království Českého. Jeho tchánem byl básník a spisovatel Karel Jaromír Erben, Rezek se oženil s jeho dcerou z prvního manželství Bohuslavou. Mezi Rezkovy univerzitní spolupracovníky patřil i Tomáš Gariggue Masaryk, který mj. pomáhal při zajištění prvních profesorů brněnské techniky.

Jak je uvedeno v Památníku C. k. České vysoké školy technické Františka Josefa v Brně z roku 1911: „Škoda, že úzký rámec tohoto článku, nepřipouští vylíčiti nadšenou a neúnavnou práci Rezkovu před zřízením této vysoké školy a v prvních letech jejího trvání. Každé jeho slovo dýchalo láskou k ní, každý jeho čin směřoval k jejímu dobru.“

VUT chystá hudební festival i světelnou show
Mezi největší akce roku bude bezesporu patřit hudební festival pro absolventy, studenty, zaměstnance a všechny příznivce brněnské techniky, který se uskuteční v sobotu 25. května 2019 na pozemku vedle FEKT (Technická 12) pod Palackého vrchem v Brně. Mezi vystupujícími je například zpěvák Richard Müller, další hudebníci budou zveřejněni postupně. Návštěvníci se mohou těšit i na světelnou show. Celý program je pak přístupný zcela zdarma. „V tento den bude od 11. hodiny také den otevřených dveří na všech fakultách, součástech a pracovištích VUT, takže nejen absolventi, ale i všichni přátelé a zájemci se mohou přijít podívat do laboratoří a zázemí této největší technické univerzity,“ pozvala vedoucí Oddělení marketingu a vnějších vztahů Renata Herrmannová.

Ve stejný den se uskuteční slavnostní akademický obřad Zlatých promocí pro absolventy VUT z roku 1969. Po padesáti letech si tak pamětníci mohou připomenout svá studia a závěrečný ceremoniál na brněnské technice. Škola proto nyní pátrá po absolventech z tohoto roku, kdy fungovala Fakulta stavební, Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky. Zájemci o účast na Zlatých promocích po 50 letech se mohou hlásit na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

V listopadu se uskuteční 20. slavnostní Akademické shromáždění, které připomene události listopadu 1939 a 1989. Ve stejný den pak členové Vědecké rady VUT předají čestné doktoráty významným osobnostem z oblasti vědy a výzkumu. „Závěr roku bude patřit Plesu VUT, který se uskuteční v pátek 6. prosince na brněnském výstavišti. Loni se podařilo s návštěvností 3 600 hostů překonat rekord a ples brněnské techniky se tak stal i největším plesem v republice,“ dodala Herrmannová. Harmonogram oslav, který bude v průběhu roku ještě aktualizován, je zveřejněn na webu 120letvut.cz.

Hledá se zakládací listina
Není bez zajímavosti, že zakládací listinu brněnské techniky, kterou podepsal František Josef I., na VUT nenajdeme. V Archivu VUT se tak jako nejstarší archiválie ke vzniku školy nachází až o pár dní mladší přípis z místodržitelství ze dne 30. září 1899. „Pátrání po zakládací listině bylo zatím neúspěšné, ačkoli jsme se v minulosti obraceli i na Rakouský státní archiv ve Vídni,“ uvedla archivářka Alžběta Blatná.

I bez nejdůležitějšího dokumentu školy se VUT podařilo za 120 let existence stát renomovanou školou. „Jako první česká vysoká škola v Brně vznikla škola technického zaměření, dnešní VUT. To je bezesporu důkazem, že technické vzdělání bylo pro české země vždy klíčové, a to nejen v souvislosti s rozvojem průmyslu. Brněnská technika navázala na tradici technického vzdělávání v moravské metropoli, kterou ještě o 50 let dříve založilo Technické učiliště v Brně. VUT je tak nejen nejstarší brněnskou vysokou školou, ale co do počtu studentů je dnes i největší technickou univerzitou v celé republice. Pojďme si v rámci oslav 120. výročí připomenout naše předchůdce, kteří nikdy nevzdali boj za první českou techniku na Moravě,“připomenul rektor VUT Petr Štěpánek.


Související články:
Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       2
  3  4  5  9
10111213141516
171819202223
242526272830
Nejbližší akce
21.06. Večer s cimbálovou muzikou..
29.06. KUŽELNA FEST vol. 2..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Slavnosti moře 2019