Vaňkovku na měsíc zaplní veterány značky Mercedes-Benz

Brno, 28. února 2018 - Více než dvacítka automobilů legendární značky Mercedes-Benz bude součástí velké výstavy, která od 2. do 25. března zaplní prostory brněnské Galerie Vaňkovka. Organizátoři výstavy lákají na celou řadu veteránů, které mapují nejen historii automobilky, ale v podstatě i historii automobilové výroby. V expozici se objeví například Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886.

mercedes 500k

Mezi připravovanými vozy pro unikátní výstavu je ale mnoho dalších kousků, které potěší jak automobilové nadšence a odborníky, tak zcela jistě také laiky. Patří mezi ně určitě

Mercedes-Benz 500K, který vedle svojí krásy zaujme také tím, že je jedním z nejdražších veteránů vůbec. Nebude chybět další veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz. K vidění bude také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL. Výlet historií této třídy začne u vozu, který byl vyráběn v roce 1954 a skončí až u současných modelů.

Drtivá většina automobilů pochází ze sbírky Ladislava Samohýla, který tak má na této výstavě zásadní podíl. „Můj otec jednak v roce 1970 otevíral ve Zlíně teprve druhou prodejnu vozů Škoda v Československu, ale také už v druhé polovině 50. let začal sbírat veterány. Já jsem na něj navázal a sbírku automobilů i motocyklů nadále rozšiřujeme. Tato sbírka dnes obsahuje přes 300 kusů historických vozidel v rozmezí od roku 1902 až do současnosti, přičemž více než 80 z nich jsou vozy značky Mercedes. A k tomu je ve sbírce kolem 150 motorek, závodních, plochodrážních, cestovních a jiných,“ popisuje Ladislav Samohýl sbírku, jejíž část bude k vidění na výstavě. „Jsem rád, že můžeme veterány značky Mercedes poskytnout pro výstavu a přiblížit tak jejich krásu široké veřejnosti,“ dodává.

Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program v průběhu všech tří týdnů výstavy, nepřijdou ani o spanilé jízdy po okolí, zkušební jízdy nebo soutěže o hodnotné ceny.


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF