V zoo přibyli miniaturní klokánci krysí, nejraději mají houby

klokanek krysiBrno, 6. prosince 2017 - Kolekce australských savců Zoo Brno se nedávno rozrostla o nový druh, miniaturní klokánky krysí. Trojice samců, Gilbert, Keith a Chesterton, přijela ze Zoo Jihlava a v pavilonu Exotárium obývá společnou expozici s ledňáky obrovskými.

„Spojování klokánků a přivykání obou druhů nebylo nijak dramatické. Ledňáci jsou dost konzervativní a na spolubydlící si museli chvíli zvykat. Samci klokánků pochází původně z různých institucí a jsou různě staří, Keith a Chesterton byli i ve své domovské zoo chováni pohromadě, Gilbert se k nim připojil až v Brně, takže se museli sžít nejen s novým prostředím, ale i mezi sebou,“ popisuje kurátorka savců Dorota Gremlicová. „Teď už máme nesnáze seznamování za sebou a pozorní návštěvníci mají možnost zahlédnout klokánky zvědavě zkoumající expozici pod bedlivým dozorem ledňáčí rodiny,“ doplnila.

Klokánci krysí pochází z jihovýchodní Austrálie, kde obývají lesnaté oblasti s hustým podrostem, aktivní jsou především za soumraku a v noci. Významnou součást jejich jídelníčku tvoří houby, které si dopřávají i v lidské péči. Velikostí se řadí mezi nejmenší druhy klokanů, dorůstají délky jen 20–40 cm (bez ocásku) a hmotnosti 600–1600 g, ale popsáni evropskými badateli byli mezi prvními z australských savců.

Ve volné přírodě klokánky podobně jako další vačnatce ohrožují konflikty s introdukovanými druhy, především zdivočelými kočkami a psy nebo liškami.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)