Listopad v Brně bude patřit vědě

Brno, 26. října 2015 - Týden vědy a techniky AV ČR je nejrozsáhlejším vědeckým festivalem v České republice. V pořadí 15. ročník se bude konat od 1. do 15. listopadu po celém Česku. Více jak 50 akcí se uskuteční v Brně. Co všechno budou moci návštěvníci během festivalu v moravské metropoli zažít?

tyden vedy brno

Dny otevřených dveří v 18 vědeckých pracovištích
V srdci Jihomoravského kraje se letos veřejnosti otevře 18 pracovišť Akademie věd ČR a partnerských organizací zabývajících se rozličnými tématy i vědními obory.

Odborníci z Matematického ústavu AV ČR předloží „Důkazy beze slov“ a pracovníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR seznámí s hrozbou nových exotických nákaz. Na pracovištích Akademie věd ČR budou moci návštěvníci poznat i postupy archeologického bádání a dozví se, jak se vyvíjela vegetace střední Evropy od doby ledové po současnost či jak vypadal každodenní život našich předků. Zájemci budou mít dále možnost zhlédnout vědeckou show divadla ÚDiF či novou sérii Příběhů zvědavých přírodovědců.
Mendelova univerzita otevře laboratoř virtuální reality a představí lego robota či 3D tiskárnu.

Maže se vesmírná sonda opalovacím krémem?
Nejen to zjistí účastníci přednášky vědců Akademie věd ČR ve Hvězdárně a planetáriu Brno na Kraví hoře. Též budou mít příležitost poslechnout si zde zajímavá fakta o problematice sucha na Jižní Moravě, ale dostanou i odpověď na otázku, proč mají letadla kulatá okénka aj.

Co si myslí Češi o sousedech a oni o nás?
Na některou z přednášek je možné zavítat do Literární kavárny Knihkupectví Academia. Nad šálkem kávy se posluchači dozví nejen odpověď na otázku, co si myslí Češi o svých sousedech a příslušníci sousedních národů o Češích, ale také jestli je skleníkový jev malinký a sporný, nebo naopak nesmírně silný a rostoucí. Ty, jež zajímá, kde lze na jediném místě v České republice spatřit rysa ostrovida, medvěda hnědého a vlka obecného, si jistě nenechají ujít přednášku s názvem Jak se daří velkým šelmám v Beskydech.

150 let s Mendelem
Před 150 lety byly v Brně položeny základy historie genetiky. Jaký byl a o co se zajímal J. G. Mendel? Co vlastně objevil a jak? Životem nejvýznamnějšího brněnského vědce provede profesorka Eva Matalová z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, která 5. 11. od 18 hod. pohovoří na téma J. G. Mendel – 150 let poté přímo v Mendelianu Moravského zemského muzea v Brně.

Výstava představí inovační potenciál na Moravě
Rozmanitost a možnosti inovačního potenciálu na Moravě odhalí výstava v Moravské zemské knihovně v Brně, která potrvá od 2. do 14. listopadu 2015.

Exkurze v digitalizační a restaurátorské dílně
Zájemci, kteří se včas zaregistrují na exkurze v digitalizační a restaurátorské dílně Moravské zemské knihovny v Brně, se například dozví, proč jsou knihy digitalizovány, jakou rychlostí probíhá skenování stránek a jak budou digitalizované tisky zpřístupněny veřejnosti. Uvidí mimo jiné, jak se šije blok či jak se pečuje o staré tisky a historické vazby.

Festival po celé České republice
Festival se však nesoustřeďuje pouze na Brno. Žít vědou budou v prvních dvou listopadových týdnech všechna krajská města a mnoho dalších míst po celé České republice. Celkově se uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 70 dnů otevřených dveří, vědecké kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů. Festival pořádá Akademie věd ČR.

Rezervujte si svá místa včas
Vstup na všechny festivalové akce je bezplatný. Z kapacitních důvodů je však potřeba si na některé akce – zejména přednášky a dny otevřených dveří – rezervovat místo. Kompletní festivalový program najdete na webových stránkách tydenvedy.cz

Akademie věd ČR ve spolupráci s KSM MMB; foto: Týden vědy a techniky AV ČR

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
Nejbližší akce

Žádné události