Studentská soutěž objevila pítka i návrhy proměn okolí řek

Praha/Brno, 24. března 2014 – Nadace Partnerství ocenila nejlepší vysokoškolské nápady druhého ročníku soutěže Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou. Úkolem soutěžících bylo navrhnout, jak lépe zacházet s vodou ve městě a krajině nebo v budovách a technologiích. Autorky dvou vítězných projektů – Brno žít, vodu pít a Nová nábřeží Svitava -  v pondělí 24. března převzaly finanční odměny ve výši 30 tisíc korun. Druhá a třetí místa obdržela šeky v hodnotě 10 a 5 tisíc korun.

Do studentské soutěže zaměřené na šetrné hospodaření s vodou se se svými nápady přihlásilo celkem devatenáct soutěžících. Devět z nich pak postoupilo do finále k osobní prezentaci před odbornou porotou, u níž si museli projekt obhájit. „V letošním ročníku byl oproti předchozímu větší počet projektů, které řešily revitalizaci vodních toků nebo zlepšení vodního režimu v krajině. Další se zabývaly například čištěním a využitím šedé vody nebo úsporou pitné vody v koupelně,“ říká Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

Prvním z vítězných nápadů byl projekt Brno žít, vodu pít studentek fakulty architektury VUT Evy Staffové a Martiny Soldánové, který v Brně znovuobjevil tzv. pítka neboli fontány na pitnou vodu. Ve městě se jich momentálně nachází deset, bohužel o nich moc lidí neví. Hlavní myšlenkou projektu je proto komunikovat existenci těchto pítek brněnské veřejnosti a turistům, kteří je mohou využívat zejména v horkých letních dnech jako levnější a ekologičtější zdroj pitné vody. Studentky k projektu založily i stránku na Facebooku www.facebook.com/brnozitvodupit, kde si mohou lidé pítka dohledat.

Druhou vítězkou, která obdržela za svůj návrh revitalizace nábřeží Svitavy 30 tisíc korun, se stala Linda Pišová také z fakulty architektury VUT. Její projekt chápe nábřeží jako spojující prvek řeky a města. Mělo by podle ní umožnit kontakt s vodou a poskytnout atraktivní prostředí pro lidi všech generací, a proto do svého návrhu zařadila například vytvoření klidných posezení u vody, galerie, bike parku, umístění mola, schodů k vodě, obnovu pěší cesty k Cacovickému ostrovu nebo vybudování rybího přechodu u jezu, který zlepší podmínky pro ryby a další živočichy. Mezi největší navrhované změny pak patří například revitalizace bývalého průmyslového areálu Esslerovy textilky nebo Cacovického mlýna.  

„Finále soutěže nás příjemně překvapilo. Pro Nestlé je voda strategickým tématem. Těší nás, že soutěž umožňuje zapojit nadšení a inovativní přístupy studentů. Mnohé projekty mohou být inspirací pro praxi měst, firem i jednotlivců,“ dodává v závěru Jana Blecherová z Nestlé.

Vítězné projekty:

  • 1. místo - Brno žít, vodu pít – Eva Staffová, Martina Soldánová (Fakulta architektury, VUT)
  • 1. místo - Nová nábřeží Svitava – Linda Pišová (Fakulta architektury, VUT)
  • 2. místo – Nízkonákladový biodegradabilní filtr s absorpčními vlastnostmi – Vojtěch Kundrát (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
  • 3. místo – Šedá voda břehy mele – Monika Sakáčová, Kateřina Tranová, Lucie Salingerová (Fakulta stavební, VUT)
  • 3. místo – Koupelna budoucnosti – Tomáš Paclík (Fakulta strojního inženýrství, VUT)
  • 3. místo – Revitalizace severního nábřeží Praha – Holešovice – Martin Řehák (Fakulta stavební, ČVUT)
  • 3. místo – Vstup do Poodří, Ostrava – Polanka – Pavla Franková (Fakulta stavební, Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě)

Zdroj a foto: Nadace Partnerství


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)